Praca w różnych zakątkach świata i globalne perspektywy: czego nauczysz się na zajęciach w technikum hotelarskim?

2024-04-29, 11:40:22

Kim jest technik hotelarstwa? Wbrew pozorom ten zawód nie wiąże się wyłącznie z wydawaniem kluczy w recepcji, choć i takie obowiązki trzeba wykonywać. Jednak technik hotelarstwa to ktoś więcej – można wręcz powiedzieć, że wykształcenie w tym kierunku to klucz do przygody życia. Lubisz podróże i wyzwania? Być może ta profesja jest właśnie dla ciebie, sprawdź to!

 

Kto może zostać technikiem hotelarstwa?

 

Teoretycznie każdy, jeśli skończy technikum o odpowiednim profilu. W praktyce do tego zawodu, jak i każdego innego, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje.

 

Zostań technikiem hotelarstwa, jeśli:

 

Chętnie poznajesz nowych ludzi, lubisz z nimi rozmawiać i masz łatwość komunikacji.

 

Nie boisz się wyzwań i pracy w stresie – w hotelach zdarzają się różne sytuacje, które wymagają natychmiastowej reakcji, nie zawsze jest czas na długą analizę, częściej go nie ma.

 

Lubisz podążać za zmianami, śledzisz trendy, szybko na nie reagujesz, nie boisz się nowinek – branża hotelarska zmienia się z roku na rok, oczekiwania klientów też.

 

Potrafisz pracować w zespole. Wbrew pozorom nie każdy to umie, a bez tego ani rusz. Jeśli jesteś samotnikiem i zdecydowanie lepiej wychodzi ci praca w zamkniętym na głucho pomieszczeniu, raczej się nie nadajesz.

 

Potrafisz organizować sobie pracę i dobrze zarządzać czasem. W hotelarstwie nie ma miejsca dla osób, które nie mają poczucia czasu. Tu wszystko musi działać jak w zegarku. Zwykle będziesz obsługiwać osoby, które zapłaciły za to, by dobrze wypocząć, i musisz im zaoferować najwyższy poziom usług.

 

Na czym polega praca technika hotelarstwa?

 

Technikum hotelarskie to szkoła, która przygotuje cię na różne wyzwania. Tak naprawdę nie istnieje jeden konkretny zawód i profil wykonywanej działalności. Wspólnym mianownikiem wszystkich jest praca w hotelu i obsługa gości, jednak można to robić na wiele sposobów. I tak technik hotelarstwa może być w praktyce:

 

Kelnerem – zarówno w hotelowej restauracji, jak i przy dostarczaniu posiłków do pokoi. To drugie wymaga dużego taktu i dyskrecji.

 

Barmanem – np. przy basenie lub w restauracji.

 

Recepcjonistą – to stanowisko wymagające bardzo dużych zdolności interpersonalnych i gotowości do pracy w godzinach nocnych.

 

Organizatorem usług cateringowych – nie każdy hotel ma własną restaurację, a goście lubią móc zjeść na miejscu.

 

Menedżerem – czyli osobą odpowiedzialną za jakość i poziom usług w hotelu oraz stale monitorującą poczynania konkurencji. W branży turystycznej trzeba szybko adaptować wszelkie nowinki i reagować na zmieniające się potrzeby klientów. Dziś trudno wyobrazić sobie hotel bez dostępu do internetu, być może za kilka lat w standardzie będzie komplet ładowarek do urządzeń mobilnych w każdym pokoju.

 

Gdzie może pracować technik hotelarstwa?

 

Hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe stoją otworem dla absolwentów techników o kierunku technik hotelarstwa. Ten zawód umożliwia też zarządzanie ruchomą flotą hotelową, np. na statkach.

 

Ale to pytanie ma drugie dno: czy po szkole ukończonej w Polsce można pracować za granicą? Owszem, jest taka możliwość, ale tylko pod warunkiem ukończenia szkoły, która wraz z dyplomem zawodowym przyznaje suplement Europass, który jest potwierdzeniem zdobycia kwalifikacji zawodowych uznawanych na terenie Unii Europejskiej. Przy okazji warto dodać, że Unia to nie tylko Stary Kontynent, ale też np. zamorskie terytoria Francji.



www.hotelinfo24.pl