Pozytywne wyniki I-ego kwartału 2017 w europejskim przemyśle hotelarskim

2017-07-05, 06:01:08

Najnowszy raport ECM-MKG European Destinations Observatory (opracowywany przez MKG Hospitality, publikowany przez ECM - European Cities Marketing - kilka razy w roku, prezentujący kluczowe wskaźniki rozwojowe w miastach należących do ECM),  ujawnia, że w I kwartale 2017 r., wskaźnik dochodu na dostępny pokój (RevPAR) w europejskich miastach wzrósł o 7,7% w porównaniu do I kw. 2016 r.; wskaźnik obłożenia (Occupancy Rate) wzrósł o 3,1 pkt;  wskaźnik średniej dziennej stawki za sprzedany pokój (ADR) był wyższy o 2,5%. Po raz pierwszy od dłuższego czasu można było także zaobserwować wzrosty we wszystkich europejskich krajach objętych raportem.

„Brexit" w dalszym ciągu nie odepchnął gości od odwiedzania Wielkiej Brytanii
Brexit nie doprowadził do pogorszenia wyników w brytyjskim przemyśle hotelarskim, a RevPAR wzrósł tam o 10%. Londyn, Liverpool i Edynburg znajdują się w pierwszej piątce europejskich miast cieszących się najlepszym obłożeniem swoich hoteli. ##

Większość centralnych i wschodnioeuropejskich lokalizacji systematycznie się rozwija
W Niemczech pozytywny trend wzrostowy wyniósł: + 8,3% w przypadku RevPAR. Tylko w Norymberdze, pomimo silnej aktywności gospodarczej, zarejestrowano tendencję spadkową, podczas gdy Dusseldorf, Kolonia i Stuttgart odnotowały wzrosty odpowiednio o 26,8%, 19,5% i 9,7%.

Warszawa odnotowała wzrost wskaźnika RevPAR o 17,4% dzięki kilku międzynarodowym konwencjom i konferencjom.
W Budapeszcie, dzięki kilku przedsięwzięciom biznesowym, nowy rok rozpoczął się od wzrostu wskaźnika RevPAR o 4,5%. Wiedeń odnotował natomiast tylko niewielki wzrost RevPAR (+ 0,5%). Praga z wieloma konwencjami i konferencjami również poprawiła swój RevPAR (+ 3,7%). Można jednak zauważyć, że podczas gdy wskaźnik obłożenia wzrósł o +4,3 pkt, ADR zmniejszył się o 3,2% w porównaniu z rokiem 2016.

Zarejestrowano także kontynuację trendu wzrostowego na Półwyspie Iberyjskim, gdzie istotnie wzrosły wartości wskaźnika RevPAR
Półwysep Iberyjski cieszy się z rozwoju turystyki przyjazdowej dzięki wewnętrznej dynamice rozwojowej (lepsza koniunktura gospodarcza) i przeniesieniu turystów z lokalizacji śródziemnomorskich dotkniętych w ostatnich miesiącach atakami terrorystycznymi (Turcja, Riwiera Francuska, Egipt, Maghreb ...). Wszystkie miasta w Hiszpanii (+8,3%) i Portugalii (+ 15,6%) odnotowały znaczny wzrost RevPAR, na przykład w Bilbao czy Barcelonie (odpowiednio o 21,5% i 10,6%), gdzie zorganizowano w tym roku wiele międzynarodowych spotkań biznesowych. San Sebastian z kolei, pomimo statusu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. odnotowało, jako jedyne spadek wskaźnika RevPAR (-0,8%). W Lizbonie natomiast, gdzie w pierwszej części roku zorganizowano kilka konwencji międzynarodowych, wskaźnik RevPAR był większy o 22,4%.

Kraje Beneluxu, Francja i Włochy zwiększają swoją efektywność
Belgia odnotowuje wzrost efektywności w obszarze przemysłu hotelowego, czego potwierdzeniem jest wzrost RevPAR o 4%. RevPAR w Brukseli wzrósł o 2,8%, głównie w związku z czterokrotnym zwiększeniem współczynnika obłożenia. Antwerpia (+ 5,5%) i Gandawa (+ 12,1%) utrzymują pozytywny trend. Luksemburg odnotował wzrost RevPAR (+ 14,6%), natomiast Amsterdam po organizacji międzynarodowych wydarzeń biznesowych może się pochwalić wzrostem RevPAR o 7%.

Francja (+ 5,1%) pozostaje silnym biegunem turystycznym: w Paryżu RevPAR wzrósł o 5,8 punktu procentowego, wobec 6,8% w zeszłym roku. Znaczący wzrost wskaźnika odnotowały również inne wielkie francuskie miasta, takie jak Bordeaux (16,3%), Marsylia (+ 15%) i Lyon (13%). Tylko Nicea zaobserwowała jego spadek od początku roku 2017 (tendencja spadkowa utrzymuje się od czasu terrorystycznego ataku w lipcu 2016 roku).

Włochy po trudnym roku 2016 odnotowują wzrost RevPAR (+ 5,1%). Te pozytywne zmiany można wytłumaczyć dobrymi wynikami odnotowanymi we Florencji (+ 14,7%), Bolonii (+ 9,6%) lub Turynie (+6,8 %).



www.hotelinfo24.pl