Jedna z najbardziej rozpoznawalnych turystycznych tras w Polsce – Szlak Orlich Gniazd

2017-08-28, 15:42:05

Mroczne zamki owiane legendami, okazałe wapienne skały i unikatowa roślinność, to wszystko spotkamy na Szlaku Orlich Gniazd. Może zatem czas by pokazać go całemu światu?

Szlak Orlich Gniazd to jedna z najbardziej rozpoznawalnych tras turystycznych w Polsce. Nie bez powodu zdobył on Złoty Certyfikat w kategorii Najlepszy Produkt Turystyczny. Region Jury Krakowsko – Częstochowskiej jest co roku odwiedzany przez tysiące turystów, chcących zobaczyć słynne zamki, osobliwe skały oraz unikatową przyrodę. A zdecydowanie jest co oglądać. ##

Znawcy przyrody znajdą tu wiele ciekawych gatunków roślin zarówno górskich, jak i ciepłolubnych. Wynika to ze specyficznego ukształtowania rzeźby terenu, mikroklimatu oraz typów gleb. Warte zobaczenia są relikty lasu jaworowego w Ojcowie czy też roślinność bagienna taka jak np. łęki i olsy. Spotkać tu można rzadkie gatunki kwiatów – aż dziesięć rodzajów różnokolorowych dzikich storczyków, piękne fioletowe astry i maleńkie przetaczniki górskie. Na Jurajskim szlaku zobaczymy również niezwykle dekoracyjną trawę ostnicę Jana, z okazałymi kwiatostanami i długimi, spiralnie skręconymi liśćmi.

Wytrwały i cierpliwy turysta może wytropić łosia – jego siedlisko znajduje się na podmokłych terenach Puszczy Dulowskiej. Natomiast nietoperze są tu bardzo popularne – żyje ich tutaj aż 17 gatunków. W ciemnych jaskiniach możemy spotkać między innymi: nocka orzęsionego czy też podkowca dużego. Przechadzając się między skałami bądź zwiedzając stare zamki, możemy usłyszeć tajemnicze pohukiwanie sów czy też dla odmiany – melodyjny śpiew drozdów skalnych.

Oczywiście nie sama przyroda stanowi tu atrakcję. Na uwagę zasługują zabytki, ze szczególnym uwzględnieniem zamków, w których każdy ma swoją mroczną historię, opowiadaną z pokolenia na pokolenie. Ciekawym miejscem są ruiny XVI wiecznego zamku „Ogrodzieniec” w Podzamczu, które można zwiedzać zarówno w dzień, jak i w nocy, kiedy to turystom towarzyszą zamkowe duchy. Wokół znajduje się wiele atrakcji, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Warto zobaczyć świetnie zachowany zamek w Pieskowej, wraz z wystawami i urokliwym ogrodem otaczającym zamek. Do dyspozycji gości jest również restauracja z malowniczym widokiem z okien na okolicę.

Na szlakach nie często jednak słychać język inny niż polski. Wśród obcokrajowców ten produkt turystyczny jeszcze nie uzyskał statusu miejsca, które bezwzględnie należy zobaczyć.

Obecnie głównym źródłem informacji turystycznych jest internet. Tam możemy znaleźć strony na temat Szlaku Orlich Gniazd w różnych językach, jednak wiele opisów jest pobieżnych a niektóre witryny są również rzadko aktualizowane, a ich szata graficzna nie zachęca do czytania. Organizacje ogłaszające się w internecie, zarówno polskie, jak i zagraniczne, oferują obcokrajowcom nieliczne wycieczki składające się ze zwiedzania na Szlaku Orlich Gniazd oraz rajdy konne Transjurajskim Szlakiem.

Z treści znajdowanych na forach oraz z komentarzy na portalach społecznościowych wynika jednak, że zagraniczni turyści są zachwyceni zamkami znajdującymi się na szlaku. Potencjał miejsca niewątpliwie stwarza możliwości do organizacji bardziej rozbudowanych wycieczek. I tu jest pole do popisu.

Szlak Orlich Gniazd z dużym powodzeniem mógłby stać się produktem turystycznym na skalę światową. Czego potrzeba? Więcej środków i działań promocyjnych, począwszy od utworzenia nowych witryn, które w jak najlepszy sposób przedstawiałyby unikatowe walory Jury, po kampanie zwiększające wiedzę o miejscu wśród turystów wybierających się do Polski. Dobrze, gdyby zaangażowali się w to lokalni gestorzy i restauratorzy, którzy na swoich stronach mogliby również promować najbliższą okolice i jej atrakcje.

Idąc przykładem Wielkiej Brytanii dobrą ideą, byłoby także na przykład stworzenie dodatkowego szlaku „Nawiedzonych Zamków”, w ramach „Szlaku Orlich Gniazd”, by podnieść atrakcyjność tego obszaru i wzbogacić ofertę turystyczną. Za inspirację mogą posłużyć słynne jurajskie legendy oraz już istniejąca impreza „Wieczory z Duchami”. Warto też pomyśleć o organizacji pakietów turystycznych, które byłyby oferowane zagranicznym turystom.

Marta Okrągła


Źródło: AktualnosciTurystyczne.pl



www.hotelinfo24.pl