Snohetta zaprojektowała hotel Svart w norweskiej strefie koła podbiegunowego

2018-03-21, 06:15:34

Snøhetta – firma architektoniczna z siedzibą w Oslo zaprojektowała Svart, nowy hotel, przypominający w kształcie tajemniczy obiekt UFO, zlokalizowany w północnej Norwegii, którego otwarcie zaplanowano na 2021 rok.

Obiekt położony jest w kole podbiegunowym, na skraju norweskiego fiordu Holandsfjorden u podnóża lodowca Svartisen. Hotel zostanie wybudowany w oparciu o system budowlany „powerhouse" zaprojektowany przez Snøhettę oraz grupę współpracowników, którzy tworzą „energooszczędne", ekologiczne budynki. Po jego otwarciu, obiekt będzie pierwszym hotelem o pozytywnym bilansie energetycznym netto, zaprojektowanym do zużywania mniejszej o 85% ilości energii, niż w przeciętnym obiekcie tego typu. ##

Zaprojektowana w kształcie pierścienia, konstrukcja budynku została zainspirowana tradycyjnymi norweskimi strukturami rybackimi: „fiskehjell", drewnianą konstrukcją w kształcie litery „A” do suszenia ryb oraz „rorbu", rodzajem tymczasowego domu wykorzystywanym przez rybaków. Te dwa założenia przyczynią się do powstania konstrukcji pomocniczej budowli na palach, która utrzymywać będzie budynek nad wodą, jednocześnie pozostając w minimalnym kontakcie z ekosystemem. Wzdłuż podporowych pali przebiegać będzie platforma, która latem służyć będzie jako zewnętrzna promenada, a zimą zapewni miejsca do przechowywania łodzi i kajaków.

Okrągła konstrukcja hotelu Svart rozciągać się będzie od linii brzegowej u podnóża góry Almlifjellet, wkraczając w wody fiordu Holandsfjorden. Kolisty kształt zapewni hotelowym gościom panoramiczne widoki na fiord.

Design hotelu Svart zawierał będzie tradycyjne regionalne elementy, w tym materiały ekologiczne, takie jak drewno i pokrycia. W oparciu o mapowanie promieniowania słonecznego, okrągły kształt hotelu zmaksymalizuje jego ekspozycję, aby wykorzystać jak najwięcej energii słonecznej pozyskiwanej poprzez panele słoneczne zainstalowane na dachu budowli. Panele wykonane przez lokalnych wytwórców, wyprodukowane zostaną z wykorzystaniem energii wodnej, zmniejszając wpływ lokowania inwestycji na środowisko naturalne.

Obiekt posiadał będzie także zaciszne tarasy zapewniające prywatność i chroniące przed słońcem w cieplejszych miesiącach, co wyeliminuje potrzebę sztucznego chłodzenia. Duże okna pozwolą na słoneczną ekspozycję w zimie, gdy słońce będzie nisko nad horyzontem, a także na panoramiczne widoki na fiord.

Standard „powerhouse" wykorzystany przy projektowaniu obiektu, stworzony został przez firmę Snøhetta we współpracy z Entra, Skanska, Zero Emission Resource Organization i Asplan Viak.


Źródło: Snøhetta



www.hotelinfo24.pl