Od telewizora w hotelu trzeba płacić tantiemy i abonament

2006-12-13, 11:14:10

Oprócz opłat na rzecz twórców hotele muszą płacić abonament radiowo-telewizyjny

Prowadzący hotele muszą płacić twórcom programów za to, że goście mają w pokojach możliwość oglądania telewizji lub słuchania radia.

Obowiązek płacenia za działające w pokojach telewizory mają hotele we wszystkich państwach Unii Europejskiej, także w Polsce. Te zaś, które mają trzy lub więcej gwiazdek, muszą w każdym pokoju mieć telewizor. Powinny zawrzeć stosowne umowy z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (u nas np. z ZAiKS, Stowarzyszeniem Filmowców Polskich itp.). Prawo autorskie uznaje bowiem, że oglądanie telewizji w pokoju hotelowym nie jest dozwolonym użytkiem chronionych utworów, który jest zwolniony z opłat na rzecz twórców. Potwierdza to m.in. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 8 października 2004 r. (sygn. VI ACa 62/04). To jednak nie wszystko -hotele muszą też płacić abonament RTV za każdy posiadany odbiornik. Tak wynika z ustawy o opłatach abonamentowych ( DzU z 2005 r. nr 85, poz. 728 ze zm.).##

Europa ma wątpliwości

Sprawą opłat od hoteli zajmował się ostatnio Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Skargę przeciwko sieci Rafael Hotels złożyło stowarzyszenie SGAE, które jest w Hiszpanii organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Twierdziło, że korzystanie z telewizorów oraz urządzeń muzycznych (np. radia, sprzętu hi-fi) w hotelu będącym własnością spółki Rafael wiązało się z publicznym udostępnianiem utworów należących do zarządzanego przez nią repertuaru. Oznaczało to m. in., że SGAE uznało, iż sieć łamała prawo, gdy odmawiała płacenia. Dlatego wystąpiło przeciwko niej do sądu. Sędziowie zwrócili się w tej sprawie z pytaniem prawnym do ETS, który musiał zbadać, jaki charakter ma takie udostępnianie (publiczny czy prywatny),a także czy jest objęte dozwolonym użytkiem bez konieczności wnoszenia opłat (tak jak np. oglądanie telewizji w domu).

Trybunał popiera twórców

ETS uznał, że prywatny charakter pokoi hotelowych jest okolicznością bez znaczenia. Klienci w hotelach bowiem zazwyczaj zmieniają się codziennie albo co kilka dni. Ich liczba jest tak znaczna, że można ich uznać za publiczność, która ma potencjalny dostęp do programów, filmów itp. nadawanych w telewizji odbieranej w pokoju hotelowym. Dlatego jeśli goście korzystają z telewizorów w pokojach lub winnych miejscach na terenie hotelu, mamy do czynienia z publicznym udostępnieniem.

Wyrok ETS oznacza, że hotele mogą instalować w swoich pokojach telewizory, ale muszą wnosić opłaty na rzecz twórców (za pośrednictwem takich organizacji jak SGAE) za udostępnianie w nich programów. Dyrektywa 2001/29/WE nie przewiduje w tym zakresie zwolnień z opłat. Wyrok ETS jest prawomocny (sygn.C-306/05).

Źródło: Rzeczpospolita – 13.12.2006 r.

 



www.hotelinfo24.pl