Odliczenie VAT od usług gastronomicznych tylko dla firm turystycznych i przewozowych

2006-12-29, 21:37:34

Firma nie może odliczyć VAT naliczonego od zakupu usług gastronomicznych, nawet jeżeli stanowią one element kalkulacyjny przy wynajmie sali konferencyjnej i są wykazane jako jedna pozycja na wspólnej fakturze.

Takie stanowisko zajął w wiążącej interpretacji prawa podatkowego naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie (sygn. D2-443/82/05) odpowiadając na pytanie firmy prowadzącej działalność polegającą na wynajmowaniu sal konferencyjnych na szkolenia współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

W umowie wynajmu spółka zobowiązuje się do zapewnienia szkolonym osobom konsumpcji oraz oświetlenia i nagłośnienia sali. Za wszystko otrzymuje wspólną zapłatę, wystawia jedną fakturę ze stawką VAT 22 %, nie wydzielając osobnej pozycji dla usług gastronomicznych. Te zaś kupuje (z podatkiem) od podmiotów prowadzących działalność w tym zakresie.

Spółka chciała się dowiedzieć, czy w takiej sytuacji może, na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, odliczyć podatek naliczony zawarty w fakturach zakupu usług gastronomicznych. Jej zdaniem ma takie prawo, gdyż wartość tych usług jest elementem kalkulacji ceny netto wynajmu, a ponadto są one dla niej kosztem uzyskania przychodu. ##

Naczelnik lubelskiego urzędu nie zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że w myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych.

Wyjątek stanowią te, które zostały kupione przez podatników świadczących usługi turystyki i sprzedających je wraz z noclegami, wyżywieniem albo jednym i drugim. Odliczenie jest dopuszczalne również wtedy, gdy podatnik świadczący usługi przewozu osób nabywa gotowe posiłki przeznaczone dla pasażerów. W innych wypadkach podatek naliczony wykazany na fakturach dokumentujących zakup usług gastronomicznych nie podlega odliczeniu.

"Spółka nie świadczy ani usług turystycznych, ani przewozowych. Dlatego też, kupując usługi gastronomiczne wynikające z umowy o wynajem sali konferencyjnej, nie ma prawa do obniżenia VAT należnego o naliczony" - stwierdził naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie.

Zauważył również, że każda z wykonywanych przez spółkę czynności, tj. wynajem sali wraz z zapewnieniem jej obsługi oraz usługa gastronomiczna, powinna być wykazana na fakturach w odrębnych pozycjach albo wręcz udokumentowana osobnymi fakturami z podaniem właściwych dla nich stawek.

Źródło: Rzeczpospolita – 02.01.2007 r.

 



www.hotelinfo24.pl