Czy hotel może odliczać VAT od usług gastronomicznych?

2007-06-05, 13:52:34

Wiele wątpliwości budzi możliwość odliczenia przez przedsiębiorcę świadczącego usługę turystyki, podatku VAT, który został naliczony przy zakupie usług gastronomicznych. Według przepisów odliczenie to jest zgodne z prawem. Jednak w praktyce wiele zależy od tego, co organy podatkowe rozumieją przez "usługi turystyki".

Problem dotyczy głównie podatników, którzy świadczą usługi hotelarskie i kupują od innego przedsiębiorcy usługi gastronomiczne (np. dzierżawa gastronomii), które następnie oferują swoim gościom.

Art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT zakazuje odliczania VAT od nabywanych przez podatnika usług gastronomicznych. Takie prawo przyznaje jedynie podatnikowi, który świadczy usługę turystyki pod warunkiem, że w skład usługi turystyki, która opodatkowana jest na zasadach innych niż w art. 119, czyli nie w systemie VAT marża wchodzą usługi gastronomiczne.

W interpretacji z 29 maja 2006 roku naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto odmówił podatnikowi, który świadczy usługi hotelarskie prawa do odliczenia VAT naliczanego przy zakupie szwedzkiego bufetu śniadaniowego oraz posiłków obiadowych. Sąd argumentował, że usługi hotelarskie nie znajdują się w pojęciu "usługi turystyki" i odpowiada im osobne grupowanie o symbolu 51.1 PKWiU. ##

W PKWiU nie ma grupy o nazwie "usługi turystyki", jednak usłudze tej odpowiada grupa "usługi biur podróży, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, obsługa ruchu turystycznego gdzie indziej niesklasyfikowana" o symbolu 63.3 PKWiU.

Jednak ograniczenie pojęcia "usługa turystyki" wyłącznie do usług organizatorów i pośredników turystyki jest niezasadne. Z art. 8 ust. 3 ustawy o VAT wynika, że usługi wymienione w PKWiU powinny być za pomocą tej klasyfikacji identyfikowane, jednak nie ustanawia on nakazu identyfikowania za pomocą PKWiU wszystkich usług, nawet tych, które nie zostały w niej wymienione.

Dodatkowo, skoro przepisy podatkowe nie definiują "usług turystyki", dlatego też należy odwołać się do znaczenia tego pojęcia w innych gałęziach prawa. Art. 3 pkt 1 ustawy o usługach turystycznych mówi, że usługi turystyki to usługi przewodnickie, hotelarskie oraz wszystkie inne świadczone turystom lub odwiedzającym.

Stanowisko organów podatkowych nie jest uzasadnione także ze względu na zakaz dyskryminacji w życiu gospodarczym, zdefiniowany w art. 32 konstytucji. Przedsiębiorcy, który świadczy usługi hotelarskie i przygotowuje samodzielnie posiłki dla gości przysługuje prawo do odliczenia VAT, który naliczany jest przy zakupie żywności. Jednak takiego prawa nie ma przedsiębiorca, który dla wykonania usługi hotelarskiej, a w jej ramach usługi gastronomicznej, kupuje od innej firmy usługę gastronomiczną.

Dodatkowo przepisy, które regulują zakaz obniżania podatku należnego powinny być interpretowane z uwzględnieniem zasady neutralności.


Źródło: Rzeczpospolita – 31.05.2007 r.



www.hotelinfo24.pl