VAT na usługi towarzyszące jak usługa główna

2008-01-30, 14:04:14

Jaką należy zastosować stawkę VAT dla usług hoteli, usług polegających na udostępnianiu klientom gier typu bilard, lotki, kręgle wliczonych w cenę usługi hotelowej, a także bez usługi hotelowej?

Interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Poznaniu ośrodek zamiejscowy w Pile z 31 grudnia 2007 r. (nr P1-P-443/54/07).

Z wyjaśnień zawartych w pkt 7.6.8 zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. (Dz.U. nr 42, poz. 264 z późn. zm.), które zgodnie z par. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz.U. nr 89, poz.844 z późn. zm.) stosowane jest nadal do celów podatkowych, wynika, że usługa złożona składająca się z kombinacji różnych czynności powinna być zaklasyfikowana tak, jak gdyby składała się z usługi, która nadaje całości zasadniczy charakter.

Czynności, które stanowią kategorię usług towarzyszących, nie będą stanowiły odrębnego przedmiotu klasyfikowania, a tym samym będą opodatkowane jak czynność główna i jak czynność ta klasyfikowane.##

Z pisma Urzędu Statystycznego w Łodzi skierowanego do podatnika wynika, że zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług nadal do celów podatkowych usługi hotelarsko-gastronomiczne mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55 Usługi hoteli i restauracji. Wskazano przy tym, że grupowanie to obejmuje m.in. zakwaterowanie oraz usługi towarzyszące świadczone łącznie z zakwaterowaniem i wliczone w cenę zakwaterowania w hotelu. Natomiast w przypadku gdy usługi towarzyszące nie stanowią integralnej części usługi zakwaterowania, klasyfikuje się je zgodnie z wykonywanymi czynnościami, i tak: udostępnianie klientom gry w bilard, bowling, lotki zostało sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00 Usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 proc., z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Pod poz. 139 wskazanego załącznika wymienione zostały usługi hoteli PKWiU 55.1, natomiast pod poz. 159a załącznika ujęte zostały usługi rekreacyjne pozostałe - wyłącznie w zakresie wstępu PKWiU ex 92.72.

Zatem świadczone przez podatnika usługi hotelowe - PKWiU 55.1, ujęte w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, opodatkowane są 7-proc. stawką podatku.

Odnośnie natomiast do świadczenia przez podatnika usług polegających na udostępnianiu klientom gier typu bilard, bowling, lotki oznaczenie ex wskazuje, że stawkę 7-proc. należy stosować tylko dla wymienionej usługi, czyli jedynie w zakresie opłaty za wstęp celem korzystania z usług rekreacyjnych objętych grupowaniem PKWiU 92.72.

W sytuacji, gdy udostępnianie użytkownikom urządzeń do gry wiąże się z dokonaniem opłaty - w celu uruchomienia przedmiotowych urządzeń - a opłata ta nie jest tożsama z opłatą w zakresie wstępu, wówczas świadczone przez wnioskodawcę usługi udostępniania wskazanych gier nie będą stanowiły usług, o których mowa w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, i tym samym będą podlegały opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT - 22 proc.

Gdy usługa polegająca na udostępnianiu użytkownikom gier wliczona zostanie w cenę usługi hotelowej i będzie stanowiła integralną część tej usługi, wówczas przedmiot świadczenia będzie stanowiła jedna usługa, na którą składają się poszczególne czynności (usługa hotelowa + usługa towarzysząca), a zatem realizowana czynność będzie objęta grupowaniem usługi głównej. Należy bowiem zauważyć, że grupowanie PKWiU 55 Usługi hoteli i restauracji obejmuje m.in. zakwaterowanie oraz usługi towarzyszące świadczone łącznie z zakwaterowaniem i wliczone w cenę zakwaterowania w hotelu. Tym samym opodatkowaniu VAT według stawki 7-proc. - w przypadku gdy w cenę usługi hotelowej zostanie wliczona usługa udostępniania klientom gier typu bilard, bowling, lotki - będzie podlegała usługa kompleksowa, obejmująca swoim zakresem również dodatkowe czynności (świadczone bez dodatkowej odpłatności).

Źródło: Gazeta Prawna – 29.01.2008 r.



www.hotelinfo24.pl