Piątek 29 Marzec 2024

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » Zarządzanie » Najbardziej efektywni liderzy wykonują każdego...

Artykuły serwisu


Najbardziej efektywni liderzy wykonują każdego dnia 15 czynności w sposób automatyczny


Dodano: 2013-11-07

Drukuj


Przywództwo jest wyuczonym zachowaniem, które po pewnym czasie staje się zachowaniem podświadomym i automatycznym. Liderzy przykładowo, mogą zdecydować o podjęciu kilku ważnych decyzji dotyczących danej kwestii, w czasie, którego inni potrzebują na zrozumienie zagadnienia, z którym przychodzi im się zmierzyć.

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób liderzy wiedzą, jak podejmować najlepsze decyzje, często pod ogromną presją. Proces podejmowania tych decyzji wynika z nagromadzenia doświadczeń i napotyka na warunki charakteryzujące się wieloma specyficznymi okolicznościami, typami osobowościami i nieprzewidywalnymi porażkami. Co więcej, proces podejmowania decyzji jest wnikliwym zrozumieniem przyczyny i skutku wzorców i szczególnych zachowań behawioralnych. Mając wiedzę dotyczącą informacyjnych i wzajemnie skorelowanych punktów składających się na czynniki zaangażowane w te wzorce, pozwala liderom śmiało podejmować decyzje i tworzyć projekcje prawdopodobieństwa pożądanych rezultatów. Najbardziej efektywni liderzy decyzje podejmują niemal instynktownie. Decydując o ważnych sprawach tak wiele razy w ciągu swojej kariery, liderzy stają się z czasem odporni na presję i nadzwyczaj intuicyjni w procesie podejmowania najbardziej strategicznych i najlepszych decyzji. To dlatego większość kadry kierowniczej wyższego szczebla twierdzi, że w dużym stopniu polega na swoim wyczuciu przy szybkim podejmowaniu trudnych decyzji.



Umiejętność podejmowania decyzji, w przypadku liderów we wszystkich obszarach działalności, staje się po pewnym czasie wyuczoną i instynktowną czynnością. Efektywni liderzy opanowują sztukę przewidywania wzorców biznesowych, wyszukiwania szans i okazji w sytuacjach konieczności, pomagania pracownikom, którymi kierują i skutecznie przezwyciężają trudności. Nic dziwnego, że najlepszym dyrektorom naczelnym tyle się płaci. W 2012 roku, pensje dla 200 prezesów czołowych przedsiębiorstw wzrosły o 5 procent do średniego rocznego poziomu wynoszącego 14,5 miliona dolarów. Dane takie przedstawiła na podstawie przeprowadzonych badań firma Equilar dla New York Timesa.

Jeśli zamierzasz zrobić karierę w charakterze lidera i / lub już przejąłeś obowiązki przywódcze – to poniżej przedstawiono listę 15 czynności, które trzeba robić automatycznie na co dzień, aby być skutecznym liderem w miejscu pracy:

1. Ośmielaj innych do wypowiedzi gwarantując im bezpieczną atmosferę i zainteresowanie ich propozycjami
Liderzy wielokrotnie onieśmielają swoich współpracowników, już samym swoim tytułem i władzą, gdy tylko pojawiają wśród podległego sobie personelu. Natomiast odnoszący sukcesy liderzy, odwracają uwagę od siebie i zachęcają innych do wyrażania swoich opinii. Są ekspertami w zakresie tworzenia bezpiecznej atmosfery pozwalając na swobodne wypowiedzi i dzielenie się swoim punktem widzenia. To właśnie wykorzystując swoją wysoką pozycję starają się stworzyć w miejscu pracy, jak najbardziej przystępne środowisko.

2. Podejmuj decyzje
Skuteczni liderzy są ekspertami w podejmowaniu decyzji. Albo więc ułatwiają dialog, aby umożliwić współpracownikom wyciąganie strategicznych wniosków, albo robią to sami. Koncentrują się na gwarantowaniu wykonywania zadań w każdym czasie – procesie podejmowania decyzji wspierających rozwój. Skuteczni liderzy opanowali sztukę stosowania odpowiedniej polityki działania, a tym samym nie tracą czasu na kwestie, które zakłócają dynamikę. Oni wiedzą, jak podjąć 30 decyzji w ciągu 30 minut.

3. Sygnalizuj oczekiwania
Skuteczni liderzy są świetni w komunikowaniu potrzeb, a jest to szczególnie widoczne w przypadku artykułowania "oczekiwań związanych z wydajnością." Czyniąc tak przypominają swoim współpracownikom o podstawowych wartościach i misji przedsiębiorstwa – upewniając się, że ich wizja jest prawidłowo rozumiana, a cele realizowane w zakładany przez nich sposób.

Miałem szefową zarządzającą zespołem, która przypominała nam o oczekiwaniach, jakie miała w stosunku do naszej grupy. Ułatwiała skoncentrowanie się zespołu i skupienie na podstawowych celach. Wprowadzona przez nią polityka - jasnego komunikowania oczekiwań - zwiększyła wydajność pracy i pomogła zidentyfikować osoby w zespole, które nie potrafiły dostosować się do standardów od nas oczekiwanych.

4. Mobilizuj ludzi do myślenia
Najbardziej efektywni przywódcy rozumieją mentalność swojego personelu, dobrze oceniają jego możliwości i obszary, w których może nastąpić poprawa. Używają tej wiedzy / poufnych informacji do mobilizowania swoich zespołów do myślenia i ukierunkowywania na sięganie po więcej. Ten typ liderów przoduje w utrzymywaniu swoich pracowników w gotowości do intensywnej pracy, nie pozwalając im na wygodne spoczywanie na laurach, dostarczając im jednocześnie narzędzi niezbędnych do systematycznego rozwoju.

Jeśli nie myślisz, to nie uczysz się nowych rzeczy. Jeśli się nie uczysz, to się nie rozwijasz - i po pewnym czasie stajesz się coraz mniej przydatny.

5. Bądź odpowiedzialny w stosunku do innych
Skuteczni liderzy pozwalają współpracownikom na kierowanie sobą. Choć nie znaczy to przecież, że pozwalają innym na kontrolowanie siebie - ale stają się odpowiedzialni za to, aby aktywnie realizować potrzeby swojego zespołu.

Oprócz udzielania porad i rutynowego nadzorowania pracy wybranych pracowników, bycie odpowiedzialnym wobec innych oznacza, że twój lider jest bardziej skupiony na sukcesach odnoszonych przez inne osoby, niż na swoich własnych.

6. Stawiaj siebie za przykład
Dawanie przykładu wydaje się proste, ale niewielu liderów tak właśnie postępuje. Skuteczni liderzy postępują zgodnie z głoszonymi przez siebie zasadami i są świadomi swoich działań. Wiedzą, że każdy ich obserwuje i dlatego są niezwykle uwrażliwieni na wykrywanie tych osób, które śledzą każdy ich ruch i czyhają na ewentualną wpadkę.

7. Mierz i wynagradzaj wysoką wydajność
Znakomici liderzy charakteryzują się wpojonym baczeniem na wyniki biznesowe firmy i te osoby, które są mistrzami w wydajności pracy. Nie tylko monitorują wszelkie wskaźniki w tym zakresie, ale są aktywni w docenianiu ciężkiej pracy i podejmowanych przez pracowników wysiłków (bez względu na wynik). Skuteczni liderzy nigdy nie przyjmują za pewnik, że niektórzy pracownicy od zawsze są najlepsi, ale przy przyznawaniu nagród zawsze są świadomi, że przyznają je za rzeczywiste osiągnięcia.

8. Zagwarantuj systematyczną wymianę opinii w zespole
Pracownicy chcą, aby ich przełożeni wiedzieli, że liczą się z ich zdaniem i doceniają wszelkie spostrzeżenia im przekazywane. Skuteczni liderzy zawsze przekazują swoje opinie i wzajemnie z zadowoleniem witają opinie swoich współpracowników, tworząc oparte na zaufaniu relacje ze swoim zespołem. Liderzy rozumieją potęgę perspektywy czasowej ponieważ doświadczyli tego, jakie znaczenie mają opinie przełożonych, szczególnie na początku kariery zawodowej, bowiem to one właśnie w dużym stopniu umożliwiły im awans w swoim miejscu pracy.

9. Właściwie lokalizuj i wykorzystuj talenty
Odnoszący sukcesy liderzy znają swoje talenty wśród pracowników i wiedzą, jak je wykorzystywać. Są ekspertami w aktywacji ich możliwości i wiedzą, kiedy wykorzystać ich unikalne umiejętności w zastanych okolicznościach.

10. Zadawaj pytania, szukaj porady
Skuteczni liderzy zadają pytania i poszukują rad przez cały czas swojej biznesowej działalności. Z zewnątrz, wydają się wszystkowiedzący - ale wewnętrznie mają głębokie pragnienie wiedzy i dążą do uczenia się nowych rzeczy, angażując się w poznawanie możliwości rozwiązywania problemów  na bazie mądrości innych.

11. Rozwiązuj problemy. Nie odkładaj spraw na później
Liderzy rozwiązują problemy z determinacją i wiedzą, jak docierać do sedna spraw bez zbędnej zwłoki. Nie odkładają spraw na później i stają się w związku z tym niezwykle wprawni w rozwiązywaniu problemów. Oni się po prostu stale uczą i nie unikają niewygodnych okoliczności (przyjmują je jak coś normalnego). Działania wyprzedzające w codziennym życiu polegają na robieniu rzeczy, których większość ludzi nie lubi robić.

12. Pozytywna energia i właściwa postawa
Efektywni liderzy tworzą pozytywną i inspirującą kulturę w miejscu pracy. Wiedzą, w jaki sposób zapanować nad korzystną atmosferą w pracy i wprowadzić nastawienie motywujące p0racowników do podjęcia działań. Jako tacy, dają się lubić, są szanowani i mają silną wolę. Nie pozwalają jakimkolwiek wpadkom na zakłócenia w dynamice pracy.

13. Bądź wspaniałym nauczycielem
Wielu pracowników twierdzi w pewnym momencie, że ich szefowie przestali być nauczycielami. Dobrzy liderzy natomiast nigdy nie przestają uczyć, ponieważ sami są zmotywowani do tego, aby dowiadywać się coraz więcej. Wykorzystują nauczanie, aby ich pracownicy byli dobrze poinformowani i zorientowani w danych statystycznych, trendach i innych ważnych zagadnieniach.

Skuteczni liderzy poświęcają swój czas, aby być mentorem dla swoich podwładnych i monitorować kariery tych, którzy są w stanie i mają ochotę na awansowanie na kolejnych szczeblach swojej ścieżki rozwoju.

14. Zainwestuj w relacje
Dobrzy liderzy nie koncentrują się na ochronie swojej domeny - zamiast tego rozwijają ją poprzez inwestowanie we wzajemnie korzystne relacje. Efektywni liderzy wchodzą w relacje z "inspiratorami działań i innymi przywódcami" – czyli z ludźmi, którzy mogą poszerzyć ich sferę wpływów. Nie tylko dla ich własnego rozwoju, ale również dla rozwoju innych. Liderzy dzielą się efektami ich sukcesu, aby pomóc w zbudowaniu dynamicznej atmosfery w konkretnym środowisku pracy.

15. Szczerze ciesz się odpowiedzialnością
Dobrzy liderzy uwielbiają być przywódcami - nie z powodu władzy, ale z powodu istotnego i ukierunkowanego wpływu na kierowanych przez siebie ludzi. Po osiągnięciu wyższego poziomu przywództwa – pojawia się szczególna zdolność, zdolność do pomagania innym i nie można tego osiągnąć jeśli nie osiąga się prawdziwego zadowolenia z tego, co się robi.

W końcu przecież, skuteczni liderzy są w stanie podtrzymywać swój sukces, ponieważ omówione właśnie 15 sposobów postępowania pozwala im zwiększyć wartość ich marki - a jednocześnie zminimalizować profil ryzyka operacyjnego. Służą one jako czynniki umożliwiające rozwój talentu, kultury i osiągania zadowalających rezultatów.

Glenn Llopis


Komentarze:

Podstawowe niezbędne narzędzia pracy współczesnego hotelarza ...więcej»

Bezpieczeństwo w małych obiektach hotelowych ...więcej»

Pomaganie integruje ...więcej»

Kradzież w hotelu? Nie daj sobie ukraść własnych praw! ...więcej»

Jak zostać idealnym managerem hotelu? ...więcej»

Standardowe procedury check in i check out w hotelu ...więcej»

Pokój hotelowy - definicja, rodzaje, wyposażenie ...więcej»

Czym jest usługa hotelarska? ...więcej»

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test dla hotelarzy 8 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji