Piątek 29 Marzec 2024

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » Gastronomia » Na pierwszej linii obsługi czyli pięć błędów,...

Artykuły serwisu


Na pierwszej linii obsługi czyli pięć błędów, jakie popełniają kelnerzy nie wiedząc o tym


Dodano: 2012-10-26

Drukuj


Wszyscy doświadczyliśmy obu końców spektrum obsługi. W każdym razie wszyscy byliśmy świadkami, kiedy nieszczęśliwe przeżycia pojawiały się przy stole lub zaczynały się przy drzwiach wejściowych lub też powstały z błędów, popełnionych w kuchni. Jeżeli kelner wie i praktykuje podstawy właściwej etykiety obsługi, może zyskać szacunek gości (i napiwek). Poniżej przedstawiam kilka błędów, łatwych do uniknięcia, którymi możesz podzielić się ze swoimi kelnerami.

Numer pięć: Jeżeli gość siedzący w twojej strefie jest albo znajomym albo regularnym klientem, możesz pozwolić sobie na to, aby twoje standardy obsługi były o drobinę swobodniejsze. Jeżeli natomiast ciągle powtarzasz „jak szalona” była to noc, aby pozyskać ich sympatię lub tracisz kilka dodatkowych minut przed każdym podejściem do stołu, zapominasz, że są oni wciąż gośćmi, którzy wydają takie same pieniądze, co pozostałe osoby w twojej strefie. Jeżeli nie będziesz traktować ich według tych samych standardów nienagannej obsługi, jakie powinny obowiązywać cię zawsze, szybko zauważysz, że tracisz najbardziej niezawodne źródło dochodu – stałych klientów.



Numer cztery: Używanie obraźliwego języka jest kolejnym podstawowym błędem, za który winna jest twoja załoga kelnerska. Nie mówimy o obraźliwym slangu czy przekleństwach, ale kilku najzwyklejszych zwrotach, jakie nie powinny mieć miejsca w rozmowie przy stoliku. Nigdy nie odnoś się do swoich gości „chłopaki” i nigdy nie lekceważ swojej wymowy. „Co se Pan życzy? Jak tam leci?” mogą pozostawiać wrażenie u gości kwestionujące twoją inteligencję lub co gorsze - trzeźwość.

Numer trzy: Kelnerzy, którzy pracują w lokalach, mających wystarczająco dużo załogi, aby obsadzać stanowiska „bus boya” czy osób zbierających brudne naczynia bardzo powszechne lekceważą podstawowe zasady, jakie dotyczą ich stołów. Tylko dlatego, że nie należy to do twoich obowiązków nie oznacza, że możesz pozwalać, aby sterta pustych talerzy sterczała na twoim stole. Osoby z wózkami są bardzo, bardzo zajęci tak samo jak „zbierający naczynia” więc, jeżeli widzisz coś takiego na swoim stole idź tak i zbierz je sam … nie połamiesz nóg. Tym sposobem nie ucierpią na tym twoje napiwki. A dodatkowo, jeżeli zobaczą, że pomagasz im, będą bardziej chętni, aby pomóc tobie.

Numer dwa: Istnieje powód, dla którego twórcy menu włączają wszystkie typy potraw i napojów w różnych przedziałach cenowych. Ludzie mają różne gusta i często wybory dokonywane są na ich własny sposób. Z tym stwierdzeniem, nigdy nie obrażaj wyborów gościa. Nie wygłaszaj nieproszonych opinii o tej szczególnej pozycji menu… i nie staraj się przekazywać swojej samozwańczej „znajomości gatunków napoi”, kiedy oni wybierają swoje wino albo piwo, jeżeli to w jakikolwiek sposób krytykuje ich gust. Częścią twojej pracy jest pomoc w wyborze pozycji, kiedy gość prosi o propozycje…natomiast nie jest częścią twojej pracy wydawać rekomendacje oparte na twoim osobistym guście.

I błąd numer jeden, jaki popełniają kelnerzy… (należy dodać w tym momencie Dawida Lettermana) Przyjmowanie, że w najgorszym wypadku otrzymają 15% napiwek. Mogę przypomnieć wam, że termin „napiwki” TIPS pochodzi od akronimu „Za Zapewnienie Właściwej Obsługi.” (To Ensure Proper Service). Ten gest wdzięczności od twoich gości to nie prawo, ale coś, na co musisz zarobić… coś, na co musisz zapracować, mimo wszystko to jest twoja praca. Ci, którzy rozumieją to pojęcie i tworzą swoje własne nieskazitelne standardy obsługi będą bez problemu za każdym razem otrzymywać napiwki powyżej 20-30%. Przy niezadowolonych gościach twoje napiwki ucierpią o wiele bardziej niż można podwyższyć je za przyjemne przeżycie. W ten sposób nie możesz sobie pozwolić na robienie jakichkolwiek założeń. Wszyscy wiemy ile to nam daje.

Ron Yudd



Komentarze:

System HACCP dla gastronomii - dlaczego jest niezbędny? ...więcej»

Audyt jakości w gastronomii - czym jest i dlaczego jest taki istotny ...więcej»

Sezonowanie mięs i serów ...więcej»

Jakie menu przygotować na imprezę, gdy goście nie jedzą glutenu? ...więcej»

Jak poprawić efektywność konferencji? Zaserwuj gościom Brain Food! ...więcej»

Standardowe procedury check in i check out w hotelu ...więcej»

Pokój hotelowy - definicja, rodzaje, wyposażenie ...więcej»

Czym jest usługa hotelarska? ...więcej»

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test dla hotelarzy 8 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji