Wtorek 16 Styczeń 2018

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » Ciekawostki » Poznaj fakty. Oblicz zyski. Inwestuj!

Artykuły serwisu


Poznaj fakty. Oblicz zyski. Inwestuj!


Dodano: 2015-06-29

Drukujwww.inwestujwzakopanem.pl


Dla osób zamożnych dom w górach jest istotnym składnikiem portfela nieruchomości. Coraz częściej jednak decyzja o jego zakupie nie jest tylko zachcianką podnoszącą prestiż i stopę życiową, ale także dobrą lokatą kapitału.

Według ostatniego zestawienia Prime Ski Property Index za 2014 r międzynarodowej firmy doradczej w dziedzinie nieruchomości Knight Frank, za inwestycjami w nieruchomości w ośrodkach narciarskich przemawia obecnie: ograniczona podaż domów, rosnąca globalnie zamożność, spore inwestycje w otaczającą infrastrukturę, łatwiejszy dostęp dzięki nowym trasom lotniczym oraz popyt na atrakcje turystyczne dostępne przez cały rok.

Także w Polsce odpowiedzią na globalne zapotrzebowanie na miejsca oferujące całoroczny odpoczynek są góry. Ze względu na długi sezon turystyczny mają olbrzymią przewagę nad kurortami nadmorskimi. Popyt na wynajem nieruchomości w górach jest zgłaszany przez klientów praktycznie przez cały rok, a zainteresowanie letnim wypoczynkiem w rejonach górskich rośnie systematycznie od kilku lat.

Ma na to wpływ nie tylko kapryśna pogoda nad Bałtykiem, ale i inwestycje w dodatkowe atrakcje w miejscowościach kojarzonych głównie z wyjazdami zimowymi. Nowo wybudowane aquaparki z basenami i saunami, centra wellness i spa, letnie tory saneczkowe i bobslejowe czy nowe szlaki rowerowe sprawiają, że wakacyjne wyjazdy w góry są coraz milej widzianą alternatywą dla wczasów nad morzem.

Coraz bogatsza oferta atrakcji wspierająca wypoczynek sprawia, że sezon w górach jest mniej uzależniony od pogody, co przekłada się na stabilną politykę cenową obiektów noclegowych. Tym samym w okresie letnim przewagą górskich kurortów stają się konkurencyjne w stosunku do lokalizacji nadmorskich ceny.

Zakopane poza konkurencją

Fenomenem całorocznego wypoczynku w Polsce jest niewątpliwie Zakopane. Stolica Tatr oblegana jest o każdej porze roku. Ściągają tu tłumnie turyści nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy. Rocznie miasto odwiedza ich ok. 3 mln osób. Rozbudzona przez młodopolskich twórców i intelektualistów moda na to tatrzańskie uzdrowisko, dziewiętnastowieczne wille i ścisły związek z narodzinami polskiej turystyki górskiej pozwalają na porównania z tradycyjnymi kurortami szwajcarskimi.


To tu w okresie zimowej kanikuły skupia sportowe, towarzyskie i biznesowe życie naszego kraju. W „zimowej stolicy Polski” ferie spędzają czołowi politycy, gwiazdy kina i telewizji, muzycy czy literaci. W tym czasie za nocleg trzeba zapłacić od 150 – 400 zł za dobę, zależnie od standardu lokalu. Jednak zimą, zwłaszcza w czasie sylwestra, nawet 600 zł za dobę, gdyż popyt przewyższa podaż nawet kilkakrotnie.

W sezonie popyt na luksusowe mieszkania jest bardzo duży – obłożenie apartamentów wynosi niemal 100 procent. W najlepszych inwestycjach zazwyczaj pozostają jedynie pojedyncze wolne lokale, przeważnie duże apartamenty z bardzo wysokim czynszem.

O ile o wysokiej atrakcyjności turystycznej Zakopanego świadczą najwyższe w polskich górach ceny noclegów, to o potencjale inwestycyjnym – wysokie ceny nieruchomości.

Przeciętne ceny apartamentów w Zakopanem są porównywalne ze średnim poziomem cen nieruchomości zlokalizowanych w Warszawie lub w najlepszych dzielnicach Krakowa czy Wrocławia. Wysoki poziom cen nieruchomości w Zakopanem powoduje, że na zakup apartamentu w tych rejonach mogą pozwolić sobie tylko najbardziej zamożni klienci i inwestorzy. Za metr kwadratowy trzeba przeciętnie zapłacić w granicach 10 tys. zł.

Duży potencjał inwestycyjny mają też pozostałe polskie kurorty – na kolejnych miejscach znajdują się m.in. Wisła (ok. 6600 zł/m kw.), Krynica-Zdrój (5300 zł/m kw.) i Karpacz (5270 zł/m kw.). Listę zamykają Ustrzyki Dolne (3251zł/m kw.), Świerardów-Zdrój (3243 zł/m kw.) oraz Lądek-Zdrój (2774 zł/m kw.). Tym samym inwestycja w zakup nieruchomości – zależnie od lokalizacji wiąże się z różnym nakładem kapitału.

Jeśli na apartament o powierzchni 45 m kw. w Zakopanem trzeba przeznaczyć ok 470 tys. , to w np. w Lądku Zdroju tej samej wielkości nieruchomość kosztuje tylko 124 tys. zł.

Kalkulując opłacalność inwestycji w apartament wakacyjny bezwzględnie należy wziąć pod uwagę średnie ceny najmu możliwe do osiągnięcia w danej lokalizacji.


Autor: Magdalena Krasuska

Źródło: inwestujwzakopanem.pl


W kolejnej części m.in.:
• Co się sprzedaje?
• Jakich nieruchomości unikać?
• Możliwe stopy zwrotu inwestycji
• Najnowsze trendy w turystyce

Źródła:
• Knight Frank Prime Ski Property Index 2014
• Ocena ofert inwestycyjnych na rynku nieruchomości wakacyjnych w Polsce; Ogólnopolska Konferencja Naukowa Nowe Tendencje w Gospodarce Nieruchomościami Uniwersytet Szczeciński, 10-11.06.2014


Komentarze:

W jakiej pozycji śpimy najczęściej ...więcej»

10 rzeczy, które pokochasz na farmach Roter Hahn ...więcej»

Wakacje z przedszkolakiem. Przyjemność czy wyzwanie? ...więcej»

Jak się nie rozstać po wspólnie spędzonych wakacjach? ...więcej»

Uśmiech i kreatywność – tak, wykształcenie – niekoniecznie, czyli jak zdobyć pracę w branży hotelarskiej ...więcej»

Materiał szkoleniowy dla gastronomii: Sztuka składania serwetek (VIDEO) ...więcej»

Test dla hotelarzy 8 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Polacy najchętniej spożywają Finlandia Vodka ...więcej»

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Poważnie myślisz o swojej karierze w hotelowej sprzedaży? Oto dziesięć rekomendacji ...więcej»

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Dziękujemy firmie Kotaniec za owocną współpracę:)...

2017-11-17, 13:13:59 ~Hurtum.pl

Koneser to niewątpliwie naprawdę wielki sukces Pragi i...

2017-10-26, 21:44:33 ~zdrowy

Muzeum polskiej wódki w Koneserze to będzie na prawdę duża...

2017-09-21, 17:48:53 ~Mądrala

....Kosmetyki toaletowe marki Hermes są w Polsce tylko w...

2017-09-21, 13:38:15 ~MPH

Muzeum w Koneserze to wspaniały ukłon wykonawców w stronę...

2017-08-27, 18:22:27 ~Marek

Koneser to dla Pragi bardzo duża szansa. Jego komercyjna...

2017-08-25, 21:10:09 ~makler

Z takim wyrokiem się zgadzam ALE jest inny problem -...

2017-08-23, 09:19:19 ~TU... .

stat4u

Copyright ©2015 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji