Piątek 19 Kwiecień 2024

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » Zarządzanie » Nadaj markę swoim momentom prawdy

Artykuły serwisu


Nadaj markę swoim momentom prawdy


Dodano: 2006-11-11

Drukuj


Najlepsze marki podają wiele przyczyn, dla których powinieneś nabyć ich produkt i zostać ich lojalnym klientem. Dwa aspekty doskonałości marki są tutaj najistotniejsze: zidentyfikowanie kluczowych momentów w procesie zakupu, momentów prawdy i nadanie im marki (branding). Branding Momentów Prawdy wymaga od osoby zajmującej się biznesem, zgrania materialnych aspektów procesu zakupu z przekazem funkcjonalnych obietnic (Mój produkt/usługa jest lepszy od innych z powodu następujących cech... ).

Następnie, i tu jest właśnie haczyk, zintensyfikujcie te momenty, aby wprawić klienta w stan podwyższonych emocji, co nie ma nic wspólnego z praktycznymi zaletami produktu/usługi. Najlepsze marki przepajają każdy moment takimi emocjami, które są poszukiwane, aby wzmóc zainteresowanie klienta. Znakomita marka inspiruje powstanie stanu umysłu, całkowicie rozłącznego z tą marką, do którego klient pragnie aspirować. Pomyśl o Lexusie jak o symbolu ‘dobrego stylu życia’, lub śmiganiu w Nike, reprezentującego ‘bycie mistrzem’.

Jesteśmy w ‘instrumentacyjnym biznesie odczuć’. Jeżeli brzmi to jak manipulacja, to dzieje się tak dlatego, że tak często jesteśmy okłamywani. Prawda jest taka, że jeżeli zaprezentujesz siebie, takim, jakim naprawdę jesteś, we wszystkich szczegółach, przekażesz to w funkcjonalnych, emocjonalnych i aspiracyjnych obietnicach i spowodujesz zaangażowanie klienta w bieżące dyskusje, to nagrodą będzie lojalność w stosunku do marki. Ludziom biznesu, którzy kierują się cyframi i procedurami, trudno jest czasami przełączać biegi, ale ten właśnie fakt odróżnia nieudaczników od zwycięzców w gospodarce doznań.

Najlepsze marki osadzają się w prymitywnej części mózgu, która nazywa się migdałkami móżdżkowymi. Odpowiedzialne one są za emocje i pragnienia. Gdy dana marka się tam zagnieździ, staje się potężną siłą. Jakikolwiek markowy bodziec natychmiast uruchamia centrum odczuwania i pragnienia, omijając każdą potrzebę refleksji związanej z pytaniami ‘dlaczego’ i powodami potencjalnego zakupu. Wiemy tylko tyle, że tego chcemy.

Klienci życzą sobie mniej stresu, powstającego w wyniku przeładowywania ich strumieniami marketingowymi. Marki egzystujące w migdałkach ułatwiają dokonywanie wyboru. Z powodu tego, że nie każdy produkt czy usługa może dotrzeć do takiej ‘Ziemi Obiecanej’, nasze zdolności do wyczuwania i wykrywania kłamstw wyraźnie wzrosły. Klient zakłada zawsze najgorsze i to od ciebie zależy, aby udowodnić mu, że się myli. To nie jest hokus pokus.

Czym są te budowlane bloki, które albo pielęgnują markowe miejsca w mózgu, albo je rujnują? Są to Momenty Prawdy. Nadając swe własne cechy doświadczeniom, w tych najistotniejszych punktach, wizyty gościa, wyzwala potencjał zdolny rozniecić ‘ obłąkańcze przywiązanie’ do marki.

Poniżej przedstawiam kluczowe pytania, na które trzeba odpowiedzieć, aby zidentyfikować twoje Momenty Prawdy:
• Czy pytałeś klientów, co jest dla nich ważne? Co lubią, a czego nie?
• Czy zdefiniowałeś słowa zachwytu w doświadczeniu, które sprzedajesz, w terminologii specyficznej i charakterystycznej?
• Czy zadawałeś sobie pytanie, co jest twoją największą jednostkową siłą?
• Czy dokonałeś pisemnego opisu idealnego doświadczenia zakupowego, poczynając od pierwszego kontaktu, do pożegnania?
• Czy starałeś się zrozumieć, co twój klient w rzeczywistości kupuje, kiedy dokonuje u ciebie zakupu?
• Czy wyobrażałeś sobie, jakie chciałbyś wzbudzić w kliencie uczucia, na każdym etapie procesu zakupu?

Czytałem o nowej kampanii marketingowej Starwooda, której zamiarem było ‘przesunięcie firm z nastawienia na marki, skoncentrowane na korzyściach materialnych, takich jak „łóżka”, na korzyści oparte na emocjach. W efekcie końcowym, chcą się przekształcić w ‘światową firmę klasycznego stylu życia’, zgodnie z oświadczeniem ich Szefa Marketingu. Sporządziłem notatki i przekazałem w nich tak dużo PR-u, jak dużo było go zamieszczonego w kampanii reklamowej i nie wspomniałem o rzeczywistym, bieżącym doświadczeniu hotelowym. Popełniłem błąd, decydując się na taki krok. Oni po prostu zaczęli wprowadzać ‘zamierzony, intencjonalny’ entuzjazm do swojego działania operacyjnego.

Strategia Starwood została zilustrowana w czasie kilku ostatnio odbytych podróży biznesowych. Miałem okazję zatrzymać się w dwóch hotelach: Marriott Courtyard i Hampton Inn, oba znajdujące się na różnych rynkach i w trakcie trzytygodniowych okresów. Małe wyznanie: często korzystałem z usług Marriotta, a w Hampton Inn zatrzymałem się tylko dlatego, że moje zakwaterowanie załatwiał klient. W gruncie rzeczy zatrzymywałem się w Hampton Inn, również poprzednio i ogólnie muszę przyznać, że pobyt tam mnie zadowalał, ale nie zrobili nic takiego, abym musiał wyrzec się swojej lojalności.

Jaką różnicę robi porównywanie podobnych hoteli. Obie marki zaprezentowały się z grubsza równorzędnie, pod względem jakości i ilości wprowadzonych udogodnień, które miały w swojej ofercie. To, czym się różniły, było emocjonalnym zaaranżowaniem mojej podróży w hotelu Hampton Inn, w czasie mojego tam pobytu.

Poczynając od foyer, aranżowali słowa i komunikaty, zaprojektowane w ten sposób, abym uświadomił sobie, że dba się tu o mnie w czasie całego pobytu.

• Wycieraczka w foyer była przyozdobiona w napis „Witamy”,
• Na szklanej ściance pomiędzy foyer a lobby, były umieszczone słowa „Cieszymy się, że jesteś z nami”
• W recepcji napisy: „Naładuj się pozytywnie”, „Przyjemnego pobytu”, „Miło nam, że możemy cię gościć” umieszczone były w centralnych miejscach, dokładnie w polu mojego widzenia.
• W windzie na wewnętrznych drzwiach widniał napis „Uśmiechnij się”.
• Klucz do pokoju zapraszał mnie, życząc „Przyjemnego pobytu”.
• Na poduszkach były zdjęcia kurczaczków z delikatnymi jajkami w garści, ze słowami ‘miękki’ i ‘twardy’ wydrukowanymi na kartkach, ułożonych na puchatej powierzchni.
• Niebiańskie łoże (tak, mieli tam takie) było przekaźnikiem życzeń od kierownictwa, ‘słodkich snów’
• Przewodnik po programach telewizyjnych zachęcał mnie: ‘Zrelaksuj się’.
• Instrukcja do szybkiego bezprzewodowego Internetu, informowała mnie, abym znajdował przyjemność w korzystaniu z urządzenia.

Mogłem zapomnieć o jeszcze kilku, ale skumulowany rezultat był zdumiewający. I nikt nie musiał robić niczego bardziej niezwykłego niż być operatywnym, uprzejmym i dostosowanym, a i tak opuszczałem Hampton zachwycony, w odróżnieniu od Marriotta. Obie marki zajmowały się mną na funkcjonalnej bazie, z taką samą, przybliżoną, techniczną sprawnością. Hampton Inn zabrał mnie do bardziej stałych miejsc poprzez bezwzględne indywidualne nacechowanie swoich Momentów Prawdy.

Naprawdę rzadkim przypadkiem jest marka, która dokładnie trafia w dziesiątkę, poprzez aranżowanie doznań, tak wysoko wysublimowanych przyjemności, że stają się one prawdziwymi szlagierami. Trudniej jest tego dokonać na rynkach, przeładowanych produktami typu ‘ja – też’, gdzie korzyści materialne jednej marki, są szybko kopiowane przez innych. Tylko popatrz, ile jest na rynku produktów starających się o miano ‘niebiańskiego łoża’. Zyskuje na tym klient, ponieważ zwiększa się jego komfort snu, ale sytuacja taka nie kreuje długotrwałej, wyróżniającej się identyfikacji marki. Emocjonalnie nacechowana marka znajduje się tam, gdzie być powinna. Starwood zdołał wywołać u mnie emocje. A także pączkującą lojalność.

Richard Hendrie 


© Copyright R. Hendrie, Link Inc. Remarkable Branding
Tytuł w oryginale "Brand Your Moments of Truth"
Reprint i tłumaczenie artykułu przez ehotelarz.com za zgodą autora.

Richard Hendrie – Prezes i CEO w Link Inc. Remarkable Branding, mówi o sobie że jest weteranem z ponad 30 letnim stażem w hotelarstwie i gastronomii, konsultant ds. strategii i marketingu wielu sieciowych restauracji, specjalista od sprzedaży, tworzenia przeżycia oraz lojalności klienta, twórca Method Marketing – kompleksowego podejścia łączącego mechanizm i sztukę komunikacji marketingowej, finezję przygotowania dań, tworzenie przeżycia oraz rzeczywistość prowadzenia zyskownej restauracji.

Kontakt:
Richard Hendrie
Link Inc. Remarkable Branding
email:
rick@remarkablebranding.com
www.remarkablebranding.com


Komentarze:

Dotacje dla branży hotelarskiej 2024 - wszystko, co musisz wiedzieć ...więcej»

Podstawowe niezbędne narzędzia pracy współczesnego hotelarza ...więcej»

Bezpieczeństwo w małych obiektach hotelowych ...więcej»

Pomaganie integruje ...więcej»

Kradzież w hotelu? Nie daj sobie ukraść własnych praw! ...więcej»

Standardowe procedury check in i check out w hotelu ...więcej»

Pokój hotelowy - definicja, rodzaje, wyposażenie ...więcej»

Czym jest usługa hotelarska? ...więcej»

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test dla hotelarzy 8 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji