Piątek 29 Marzec 2024

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » Zarządzanie » Regulamin hotelowy

Artykuły serwisu


Regulamin hotelowy


Dodano: 2013-04-29

Drukuj


Większość hotelarzy, którym zależy na zapewnieniu swoim gościom spokojnego i bezpiecznego pobytu, korzysta z uprawnienia, jakie daje im ustawa o usługach turystycznych, a konkretniej art. 44 ust. 3, który brzmi: Przedsiębiorcy świadczący usługi hotelarskie w obiektach hotelarskich mogą, w celu zapewnienia porządku oraz bezpieczeństwa klientów i ich mienia, wydawać regulaminy porządkowe wiążące wszystkie osoby przebywające na terenie obiektu”. Stąd opracowują oni własne regulaminy porządkowe, które regulują postępowanie pracowników hotelu wobec gości i jednocześnie zachowanie się gości w danym obiekcie hotelarskim. 

Klasyczny regulamin hotelowy zawiera najczęściej ustalenia w zakresie:

- określenia doby hotelowej,
- trybu przedłużenia pobytu,
- podnajmowania lub użyczania pokoju innym osobom,
- przebywania osób trzecich w pokoju hotelowym w porze nocnej oraz określenia ciszy nocnej
- trybu składania reklamacji
- usług świadczonych przez hotel nieodpłatnie
- odpowiedzialności za utratę lub uszkodzenie rzeczy wniesionych przez gościa,
- ograniczeń w korzystaniu z urządzeń elektrycznych
- innych informacji porządkowych wprowadzonych w danym hotelu.

Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z art. 385 kodeksu cywilnego, regulamin hotelowy, który nie jest wydawany z upoważnienia żadnych szczegółowych przepisów, a jedynie stanowi próbę uporządkowania zasad świadczonych usług przez samego hotelarza, wiążą gościa hotelowego jedynie wówczas, gdy zapoznał się on z jego treścią i wyraził zgodę na włączenie go do treści umowy hotelowej. Ważne jest zatem, aby pracownicy hotelu zadbali o to, by gość zapoznał się z jego treścią.  Dlatego też hotelarze często umieszczają regulamin hotelowy w widocznym miejscu w recepcji, drukują na karcie pobytu, umieszczają na stronie internetowej, wysyłają go wraz z potwierdzeniem rezerwacji czy wykładają w pokoju razem z innymi materiałami informacyjnymi. Wiążące jest już samo zwrócenie uwagi recepcjonisty na treść tego regulaminu podczas zameldowania gościa i uzyskanie od niego przynajmniej ustnej akceptacji.

Jest to ważne szczególnie w takich kwestiach jak: godziny trwania dobry hotelowej, porach ciszy nocnej czy zakazu odstępowania i podnajmowania pokoi hotelowych nawet w terminie już przez gościa opłaconym. Ten ostatni przepis różni się od art. 668 § 1 k.c. odnoszącego się do umowy najmu, zgodnie z którym dozwolone jest podnajmowanie i oddawanie rzeczy w bezpłatne używanie osobom trzecim w przypadku braku odmiennej umowy.   

Skoro regulamin hotelowy odgrywa tak ważna rolę, warto zatem zadbać, aby został on przetłumaczony również na inne języki obce, w zależności od narodowości naszych gości (angielski, niemiecki, francuski czy rosyjski).


PRZYKŁADOWY REGULAMIN HOTELOWY

Dyrekcja hotelu będzie Państwu wdzięczna za współpracę w przestrzeganiu niniejszego regulaminu, służącego zapewnieniu spokoju i bezpieczeństwa pobytu naszych Gości.

1. Pokój w hotelu wynajmowany jest na doby. Doba hotelowa rozpoczyna się o godz. 14.00 i kończy o godz. 12.00 następnego dnia.

2. Jeśli Gość najmując pokój nie określił czasu pobytu, przyjmuje się, że pokój został wynajęty na jedną dobę.

3. Życzenie przedłużenia pobytu poza okres wskazany w dniu przybycia, Gość hotelowy powinien zgłosić w recepcji do godziny 10.00 dnia, w którym upływa termin najmu pokoju, co jednak nie wiąże hotelu.

4. Hotel uwzględnia życzenia przedłużenia pobytu w miarę istniejących możliwości.

5. W pokoju dwuosobowym drugie miejsce może być wynajęte na życzenie lub za zgodą Gościa hotelowego zajmującego ten pokój.

6. Gość hotelowy nie ma prawa przekazywać zwalnianego przez siebie pokoju innym osobom, nawet jeśli nie upłynął okres, za który uiścił należną za pobyt opłatę.

7. Hotel świadczy usługi zgodnie ze swoją kategorią i standardem. W przypadku zastrzeżeń dotyczących jakości usług Gość jest proszony o jak najszybsze zgłaszanie ich w recepcji, co umożliwi obsłudze hotelu niezwłoczną reakcję.

8. Hotel ma obowiązek zapewnić:
·  warunki pełnego i nieskrępowanego wypoczynku gościa,
·  bezpieczeństwo pobytu, w tym zachowanie tajemnicy informacji o gościu,
·  profesjonalną i uprzejmą obsługę w zakresie wszelkich spraw dotyczących hotelu,
·  sprzątanie pokoju i wykonywanie niezbędnych napraw urządzeń podczas nieobecności Gościa, a w obecności tylko wówczas, gdy wyrazi zgodę lub życzenie,
·  usługę sprawną pod względem technicznym, a w przypadku wystąpienia usterek, które nie będą mogły być usunięte, w miarę możliwości wymiana pokoju lub złagodzenie niedogodności w inny sposób. 

9. Na życzenie gościa hotel świadczy nieodpłatnie następujące usługi:
·  udzielanie informacji związanych z pobytem i podróżą,
·  budzenie o określonej godzinie,
·  przechowywanie pieniędzy i przedmiotów wartościowych w czasie pobytu gościa w hotelu,
·  przyjmowania bagażu na przechowanie.

10. Hotel ponosi odpowiedzialność za utratę lub uszkodzenie rzeczy wniesionych przez osoby korzystające z jego usług w zakresie określonym przepisami art. 846-849 kodeksu cywilnego, o ile strony nie postanowiły inaczej.

11. Odpowiedzialność hotelu z tytułu utraty lub uszkodzenia kosztowności, pieniędzy, papierów wartościowych, przedmiotów mających wartość naukową lub artystyczną jest ograniczona, jeżeli przedmioty te nie zostaną oddane do depozytu w recepcji.

12. Hotel nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenie lub utratę samochodu lub innego pojazdu należącego do gościa. Gość hotelowy przyjmuje do wiadomości, że parking znajdujący się na terenie hotelu jest parkingiem niestrzeżonym.

13. Gość powinien zawiadomić recepcję hotelową o wystąpieniu szkody niezwłocznie po jej stwierdzeniu.

14. Osoby odwiedzające Gości, nie zameldowane w hotelu nie mogą przebywać w pokoju hotelowym od godz. 22.00 do godz. 7.00 dnia następnego.

15. W hotelu obowiązuje zachowanie ciszy od godz. 22.00 do 7.00.

16. Zachowanie gości i osób korzystających z usług hotelu nie powinno zakłócać spokojnego pobytu innych gości. Recepcja może odmówić dalszego świadczenia usług osobie, która narusza tę zasadę.

17. Ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe zabronione jest używanie w pokojach grzałek, żelazek elektrycznych, palników gazowych i innych podobnych urządzeń nie stanowiących wyposażenia pokoju hotelowego.

18. Każdorazowo opuszczając pokój Gość powinien sprawdzić zamknięcie drzwi, a klucz pozostawić w recepcji.

19. Gość hotelowy ponosi odpowiedzialność materialną za wszelkiego rodzaju uszkodzenia lub zniszczenia przedmiotów wyposażenia i urządzeń technicznych hotelu powstałe z jego winy lub z winy odwiedzających go osób.

20. Hotel może odmówić przyjęcia Gościa, który podczas poprzedniego pobytu rażąco naruszył regulamin hotelowy wyrządzając szkodę w mieniu hotelowym lub gości albo szkodę na osobie gości, pracowników hotelu lub innych osób przebywających w hotelu albo też w inny sposób zakłócił spokojny pobyt gości lub funkcjonowanie hotelu.

21. Przedmioty osobistego użytku pozostawione przez wyjeżdżającego gościa w pokoju hotelowym będą odesłane na adres przez gościa wskazany. W przypadku nie otrzymania takiej dyspozycji Hotel przechowa te przedmioty przez 3 miesiące.

Dyrekcja Hotelu



 


Komentarze:

Podstawowe niezbędne narzędzia pracy współczesnego hotelarza ...więcej»

Bezpieczeństwo w małych obiektach hotelowych ...więcej»

Pomaganie integruje ...więcej»

Kradzież w hotelu? Nie daj sobie ukraść własnych praw! ...więcej»

Jak zostać idealnym managerem hotelu? ...więcej»

Standardowe procedury check in i check out w hotelu ...więcej»

Pokój hotelowy - definicja, rodzaje, wyposażenie ...więcej»

Czym jest usługa hotelarska? ...więcej»

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test dla hotelarzy 8 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji