Piątek 29 Marzec 2024

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » Baza wiedzy i testy » Historia hoteli: Hotel Plaza

Artykuły serwisu


Historia hoteli: Hotel Plaza


Dodano: 2011-02-14

Drukuj



Hotel Plaza


Oto dlaczego nowojorski hotel Plaza może być najsławniejszym hotelem na świecie.

Słynny Hotel Plaza został ponownie otwarty w 2007 roku na obchody swojej setnej rocznicy obchodzonej przez obecnych właścicieli, firmę Elad Group i Kingdom Holding Co. z siedzibą w Arabii Saudyjskiej. Warty po renowacji 400 milionów $ obiekt, mieści 282 pokoi gościnnych i 181 apartamentów. Kiedy Hotel Plaza został otwarty w dniu 1 października 1907 roku, oferował swoim gościom 805 pokoi, 500 łazienek, ogromne prywatne apartamenty, 10 wind, dwupiętrową salę balową i dziedziniec Palm Court ze szklaną kopułą w ołowianych ramach, wykonaną przez firmę Tiffany. Dokładnie w tym samym miejscu otwarty został w 1890 roku wcześniejszy Plaza Hotel (zaprojektowany przez McKima, Meada i White’a), z 400 pokojami, ale został zniszczony w 15 lat później, po to, by stanął tu aktualny 18 piętrowy Plaza Hotel.

W 1971, nowojorska krytyk architektoniczna Ada Louise Huxtable, nazwała go „najsłynniejszym nowojorskim symbolem kosmopolityzmu i przepychu przełomu wieków, wewnątrz i na zewnątrz.” Plaza jest produktem trzech znaczących amerykańskich firm architektonicznych z początku dwudziestego wieku:
 oryginalny projekt wykonany przez firmę Henry J. Hardenbergh, z lat 1905-1907,
 dodatki w postaci lobby wychodzącego na Piątą Aleję i Pokój Tarasowy (Terrace Room) wykonane przez firmę Warren & Wetmore w latach 1919-1921,
 Wielka Sala Balowa (Grand Ballroom), produkt firmy Schultze & Weaver z 1929 roku.

W 1969 roku zewnętrzny kształt bryły hotelu Plaza został zakwalifikowany jako Charakterystyczny Symbol Architektury Nowego Jorku. Następnie zaś, 7 czerwca 2005, Miejska Komisja ds. Zabytków zakwalifikowała jak zabytki architektury wnętrz: Lobby 59 Ulicy, pokój Edwardian Room, Palm Court, dębowy Oak Bar i Oak Room, salę Terrace Room, salę balową Grand Ballroom wraz z przyległymi korytarzami i przedsionkami.
W hotelu Plaza przebywało bardzo wielu sławnych ludzi i był on również miejscem, w którym kręcono wiele filmów, jak np.:
 F. Scott Fitzgerald autor „Wielkiego Gatsby’ego”,
 Cary Grant w filmie „Północ – północny zachód”,
 Walter Matthau w filmie „Apartament w hotelu Plaza”,
 Barbara Streisand w filmie „Tacy byliśmy”,
 Clara Bow w filmie „Bez ograniczeń”,
 Filmy: „Boso w parku”, „Krokodyl Dundee”, „Kevin sam w Nowym Jorku”,
 Marilyn Monroe, The Beatles, Frank Lloyd Wright,
 Richard Burton i Elizabeth Taylor,

Ze wszystkich ludzi show businessu, którzy zapisali się w historii hotelu Plaza, tylko jeden człowiek ma tam swój trwały pomnik. Jest to amerykańska ikona teatru George M. Cohan, który był aktorem, kompozytorem, autorem sztuk teatralnych, właścicielem teatru i żywą legendą swoich czasów; jedyna osoba kiedykolwiek odznaczona Medalem Honoru Kongresu USA za piosenkę, ulubioną w czasie I Wojny Światowej – „Over There”. Plaza znajduje się w odległości zaledwie 10 minut drogi od Broadway’u, w związku z czym był on dla Cohan’a bardzo dogodnym miejscem do zrelaksowania się przed wieczornymi występami. Każdego dnia między godziną 4 a 7 po południu pijał koktajle w Oak Room. Zarezerwowany dla niego stolik znajdował się w północno-zachodnim narożniku. Po jego śmierci we wczesnych latach czterdziestych, nowojorski teatralny Lambs Club umieścił tablicę pamiątkową z brązu na ścianie nad jego miejscem, z następującym napisem: „Tutaj, w tym rogu, gdzie spędził wiele szczęśliwych godzin, Lambs umieściło tę tablicę dla uhonorowania najbardziej olśniewającego i wszechstronnego człowieka teatru współczesnych czasów, Georgea M. Cohana. Plaza, którego właścicielem był wówczas Conrad Hilton, oficjalnie przemianował północno-zachodni narożnik Oak Room, na „Narożnik Cohana”. W 1959 roku wzniesiono w końcu pomnik Georgea M. Cohana na Duffy Square na Broadway’u pomiędzy Ulicami 46, a 47 – na tym samym miejscu, które wcześniej proponowane było na pomnik dla generała William’a Tecumsah’a Sherman’a, a który stoi obecnie na Grand Army Plaza naprzeciwko hotelu Plaza. Tablicę pamiątkową Cohana można oglądać na ścianie w północno-zachodnim narożniku Oak Room.

Przez prawie 40 lat, Persian Room, legendarny klub nocny hotelu Plaza, prezentował na żywo najbardziej utalentowanych wykonawców. Klub działał od 1 kwietnia 1934 roku – po 4 miesiącach od uchylenia Prohibicji – w południowej części sali restauracyjnej Piątej Alei. Zaprojektowany został w stylu Art Deco przez wiedeńskiego projektanta Josepha Urbana, natomiast ściany zamalowane zostały projektami Lillian Gaertner Palmedo. Do czasu swojego zamknięcia w 1975 roku, Persian Room, gościł takie gwiazdy jak Liberace, Carol Channing, Burl Ives, Eddy Duchin, Kitty Carlisle, Mills Brothers, Bob Fosse, Victor Borge, Marge i Gower Champion, Eddie Fisher, Xavier Cugat, McGuire Sisters, Dinah Shore, Vic Damone, Bob Hope, Robert Goulet, Frankie Laine, Ethel Merman, Eartha Kitt, Duke Ellington, Miles Davis, Billie Holiday i Hildegarde (rekordzistka występów w klubie).

W 1943 roku hotel Plaza został sprzedany Conradowi Hiltonowi za 7,4 miliona $ po pozostawaniu przez trzydzieści sześć lat w rękach pierwotnych właścicieli. Hilton dokonał istotnych fizycznych zmian:
 usunął z hotelu firmę brokerską E.F. Huttona, z pomieszczenia biurowego na parterze (miesięczny czynsz: 416 $) i założył tam Oak Bar, co okazało się natychmiastowym i stałym sukcesem,
 przekształcił pomieszczenia piwniczne (kiedyś służące jako Sala Grillowa) na kolacyjny klub Rendez-vous
 pokoje z materiałami piśmiennymi w antresoli wychodzące na lobby zostały zaadoptowane na prywatne sale konferencyjne,
 W lobby zostały zainstalowane gabloty wystawowe,
 usunął szklano-ołowianą kopułę znad Palm Court i wprowadził centralną klimatyzację powietrzną.

Hilton sprzedał Plazę za 15 milionów $ w 1953 roku bostońskiemu przemysłowcowi A.M. Sonnabendowi, którego firma Hotel Corporation of America (HCA) koncentrowała się na działalności operacyjnej, aż do 1975 roku, kiedy to Plaza została sprzedana firmie Western International Hotels (późniejszy Westin) za 25 milionów $. Firma Western była właścicielem 1000-pokojowego hotelu Savoy-Plaza do czasu podjęcia decyzji o jego zniszczeniu i wybudowaniu na tym miejscu budynku dla General Motors – na wschodniej stronie Piątej Alei przy 59 Ulicy. Nawiasem mówiąc, hotel Savoy Plaza został wybudowany w 1927 roku na miejscu starego hotelu Savoy, zaprojektowanego przez McKima, Meada i White’a w 1890 roku.

W roku 1988 hotel Plaza został sprzedany Donaldowi Trumpowi za 390 milionów $. Trump stwierdził, że „To nie jest zwykły budynek, to jest doskonałe dzieło sztuki – to jest Mona Liza. Kocham go.” Wspólnie ze swoją ówczesną żoną Ivaną dokonali rewitalizacji hotelu ze szczególną troską względem lobby, sal bankietowych i niektórych apartamentów.

W 1995 roku Trump sprzedał hotel księciu Alwalid bin Talal Abdulaziz Saud, który był cząstkowym właścicielem firmy Fairmont Hotels i CDL Hotels. Wartość transakcji – 325 milionów $.
Tymczasem, firma Fairmont Hotels & Resorts (zarządzająca hotelem Plaza) rozpoczęła publikowanie comiesięcznej listy wydarzeń odbywających się w Plaza. Na październik 2010 roku zaplanowano:
  W Rose Club wyjątki ze swojej najnowszej książki „Worth dying for” zajmującej pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Times’a czytał będzie Lee Child,
 Nowe sezonowe oferty Plaza Food Hall przedstawi Szef Kuchni Todd English (który wystąpi również w porannym telewizyjnym talk show – „The Today Show”),
 Palm Court kontynuował będzie akcję oferowania swojej słynnej Popołudniowej Herbatki,
 Oak Bar i Oak Room kontynuować będą akcję przygotowywania klasycznych zestawów koktajlowych i kolacyjnych, ponadto w środy w godzinach od 22 do północy występował będzie na żywo Brian Newman, bez żadnych dodatkowych opłat za rozrywkę,
 Apartament Eloise Suite – Plaza uruchamia jedyny w swoim rodzaju apartament Eloise Suite, zaprojektowany przez znaną i uznaną projektantkę mody Betsey Johnson,
 Niespodzianki i Smakołyki, 15 października w Eloise, w godzinach od 16 do 18 i 30 października od 14 do 17. Oba wydarzenia są  bezpłatne i otwarte dla publiczności

Jak napisał Curtis Gathje w książce „W hotelu Plaza: Ilustrowana Historia Najsłynniejszego Hotelu na Świecie” (St. Martin’s Press, Nowy Jork 2000), „Dzięki szeregowi korzystnych zdarzeń – doskonałej lokalizacji, wizjonerskim budowniczym i firmom zarządzającym, a ostatnio również dzięki filmom – Plaza stał się najsłynniejszym hotelem na świecie. To, że zdołał na przestrzeni całego wieku utrzymać swoją godność, dostojeństwo i reputację jest w tym wszystkim nadzwyczajne.”

Czy nowa Plaza utrzyma miano najsłynniejszego hotelu na świecie ?

Stanley Turkel


Komentarze:

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test dla hotelarzy 11 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Testa dla hotelarzy 10 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test 3 - Technik obsługi turystycznej ...więcej»

Test dla hotelarzy 9 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Standardowe procedury check in i check out w hotelu ...więcej»

Pokój hotelowy - definicja, rodzaje, wyposażenie ...więcej»

Czym jest usługa hotelarska? ...więcej»

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test dla hotelarzy 8 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji