Piątek 29 Marzec 2024

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » Gastronomia » Zapytaj kelnera o rzeczy, o których chcesz...

Artykuły serwisu


Zapytaj kelnera o rzeczy, o których chcesz wiedzieć, ale bałeś się zapytać


Dodano: 2011-02-18

Drukuj


Jemy posiłki w lokalu z uwagi na dobrą kuchnię, ale obsługa, jaka nam wtedy towarzyszy może poprawić bądź zepsuć potrawę. Oczekujemy od niej, aby była przyjazna, uprzejma, pomocna i szybka. Dobra obsługa ma jednakże dwa końce. Klienci również ponoszą odpowiedzialność za pewne rzeczy.

Gazeta The Tribune zapytała czterech kelnerów ze stanu Utah o sprawy związane z konsumpcją w restauracjach, od odpowiednich napiwków, rzeczy, które są zazwyczaj denerwujące, do zwracania zamówionych potraw.

W naszym panelu wzięli udział: Don Heath, kelner z wieloletnim stażem w Tuscany w Holladay; Ivan Lopez, kelner w Z’Tejas w The Gateway w śródmieściu Salt Lake City; Michael Anderson, kelner w Carvers Steaks and Chops w Sandy; i Ammie West, doświadczony kelner w śródmiejskim Cafe Trio.

Oto, co powiedzieli o:

Napiwkach

Heath – „Jeżeli twój kelner obsłużył cię pod każdym względem bez zastrzeżeń i doceniasz jego pracę, powinieneś dać 20% napiwku. Wysokość napiwku powinna być jednak zróżnicowana w zależności od rodzaju restauracji. Jeżeli jest to wytworna restauracja, gdzie wodę serwuje się w pucharkach lub kielichach, stoliki są uprzątane z okruszków, a kelner legitymuje się pogłębioną wiedzą z zakresu menu i karty win, powinieneś dawać wyższe napiwki, niż w miejscach, gdzie dostajesz kanapki. Podobnie w przypadkach kiedy żądasz wielu dodatkowych rzeczy, oczekiwany będzie wyższy napiwek.”

Anderson – „Pamiętaj, kelner nie jest wynagradzany godzinowo, bądź otrzymuje stawkę minimalną. Żyjemy z napiwków.”


West – „Nie sądzę, aby ludzie zdawali sobie sprawę z tego, że nie zabieram sobie napiwku w całej wysokości. Kelner dzieli napiwek, oddając określony procent szefowi, osobom zajmującym się stolikami, obsłudze żywnościowej (food runners), barmanom i osobom na zmywaku. Nawet jeżeli dostaję mniej niż 20 %, to i tak muszę im oddać procentową część od kwoty wyszczególnionej w rachunku.”

Zwracaniu zamówionych potraw

West – „Najlepszym sposobem podejścia do takiej sytuacji jest zachowanie takie, jak w przypadku każdej innej typowej sytuacji zdarzającej się w pracy, z uprzejmością i taktem. Jeżeli potrawa nie jest wystarczająco gorąca lub źle przyprawiona, chciałbym o tym od gościa dowiedzieć się natychmiast. Wiele zaś osób trawi w milczeniu swoje niezadowolenie, bo nie chce wstrzymywać obsługi innych gości. Jeżeli jednak jesteś szczery i powiesz mi o tym natychmiast, to prawdopodobnie będę mógł wstawić coś do piecyka lub kuchenki mikrofalowej i przynieść ci z powrotem zanim zakończy się obsługiwanie innych gości.”

Lopez – „Kiedy spróbujesz potrawy, to jeżeli jest zbyt pikantna lub nie taka, jakiej chciałeś, po prostu mi o tym powiedz. To naprawdę nie wygląda tak jak w filmach, gdzie musiałbyś się obawiać, co obsługa zrobi z twoją potrawą. Z drugiej strony jednak, nie próbuj zjeść niemal całej porcji i dopiero wtedy zgłaszać swoich pretensji. Wtedy naprawdę stajemy się nieco podejrzliwi.”

Rzeczach denerwujących

Heath – Numer 1: „Kiedy ludzie ustawiają sobie drinki wprost przed sobą lub przestawiają na stoliku talerze i przybory kuchenne. Kiedy podchodzę do stolika z naręczem sałatek, na stoliku nie ma miejsca, aby je postawić. Ludzie muszą pozostawić kelnerowi trochę przestrzeni, aby być prawidłowo obsłużonymi.”

Heath – Numer 2: „Kiedy klient ciągle przewiduje mój następny ruch. Nie pytaj, kiedy podane będą dania główne, kiedy pozostali goście przy stoliku, ciągle jeszcze konsumują swoje sałatki. Powinniście czerpać przyjemność będąc w swoim towarzystwie i pozwolić kelnerowi wykonywać swoją pracę.”

Lopez – „Podzielcie się rachunkami. Nauczyłem się o nie pytać zanim zacznę przyjmować zamówienia. Nieciekawie wyglądają sprzeczki przy stoliku.”

Anderson – „Można prosić o zamienniki, to nic szczególnego. Trudno jest nam jednak spełnić życzenia gości, kiedy proszą o rzeczy, którymi nie dysponujemy lub zaczynają wymyślać swoje własne menu, którego po prostu nie jesteśmy w stanie przygotować.”

West – „Nie przylepiaj (już przeżutej) gumy do żucia do swojego talerza. Przecież nie robisz tego w swoim domu, więc nie rób tego również u nas. Ktoś będzie musiał ją odlepić. Jeżeli restauracja ma serwetki z materiału, poproś o papierowe. Naprawdę doceniam to, kiedy ludzie mnie o to proszą.”

Obsłudze przy stoliku

Heath – „Kiedy jesteś pod presją czasu, nie jedz na mieście i nie obwiniaj później restauracji, kiedy się na coś spóźnisz. Postaramy się oczywiście zrobić wszystko co możliwe, ale mamy salę wypełnioną 70 innymi osobami. Kiedy prosisz o pospieszenie się z przygotowaniem twojego dania, wymuszasz na nas przesunięcie twojej obsługi przed dłużej już czekających innych klientów. Kiedy mamy dużo klientów, nie możesz oczekiwać takiego samego tempa obsługi, jak przy niewielu gościach.”

Lopez – Numer 1: „Lubię kiedy ludzie pytają mnie o moje sugestie. Próbowaliśmy wszystkiego co znajduje się w menu, łącznie ze specjalnościami wieczoru. Jest tak wiele wspaniałych potraw, ale pozwólcie, abym zaproponował wam coś innego.”

Lopez – Numer 2: „Jeżeli zarezerwowaliście stolik, nie spóźniajcie się. Inni klienci widzą te wolne stoliki i robią nam awanturę, że nie chcemy ich przy nich posadzić.”

Anderson – „Rezerwujcie swoje miejsca. Będziecie mieli gwarancję na lepszy stolik.”

West – „Jeżeli musisz poczekać na stolik (Trio nie prowadzi rezerwacji), to zrozum, że w naszym szaleństwie jest metoda. Nie denerwuj się, że przy dwuosobowym stoliku, posadziliśmy ludzi, którzy przyszli po was, kiedy jesteście w grupie ośmioosobowej. Bądźcie cierpliwi i miejcie wiarę, że posadzimy was tak szybko, jak będzie to możliwe.”

Kathy Stephenson


Komentarze:

System HACCP dla gastronomii - dlaczego jest niezbędny? ...więcej»

Audyt jakości w gastronomii - czym jest i dlaczego jest taki istotny ...więcej»

Sezonowanie mięs i serów ...więcej»

Jakie menu przygotować na imprezę, gdy goście nie jedzą glutenu? ...więcej»

Jak poprawić efektywność konferencji? Zaserwuj gościom Brain Food! ...więcej»

Standardowe procedury check in i check out w hotelu ...więcej»

Pokój hotelowy - definicja, rodzaje, wyposażenie ...więcej»

Czym jest usługa hotelarska? ...więcej»

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test dla hotelarzy 8 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji