Poniedziałek 24 Kwiecień 2017

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Nowy użytkownik »

Przypomnij hasło »

Strona główna » Gastronomia » Pięć najczęstszych błędów restauratorów

Artykuły serwisu


Pięć najczęstszych błędów restauratorów


Dodano: 2016-06-05

Drukuj


Co decyduje o tym, że niektóre restauracje przyciągają do siebie nowych klientów i od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, inne natomiast, mimo świetnego jedzenia, znikają szybko z kulinarnej mapy miasta? Podpowiadamy co robić (a czego nie robić!) zakładając restaurację.

Często zdarza się, że wizja właścicieli restauracji (szczególnie tych początkujących) w zderzeniu  z rzeczywistością, okazuje się być nietrafiona pod różnymi względami – czasami, nawet mimo świetnego pomysłu i wyśmienitej kuchni, lokal nie będzie przyciągał wystarczającej ilości gości. Jakie błędy powinniśmy zatem wyeliminować?

Brak spójności
Koncepcja lokalu to nie tylko dobrze przygotowany biznesplan (chociaż ten, jest również niezwykle ważny!). Dobra restauracja powinna wyróżniać się swoją własną ideologią – filozofią miejsca. Nieważne czy prowadzimy pizzerię, naleśnikarnię czy wykwintną restaurację – w tworzenie atmosfery lokalu, powinni być zaangażowani właściciele, pracownicy i klienci. Należy pamiętać, że stworzenie miejsca, które będzie odpowiadać wszystkim jest niemożliwe. Nieistotne czy decydujemy się na lokal serwujący kuchnię francuską, żydowską, włoską czy molekularną. Zawsze powinniśmy dążyć do tego, aby stać się w tej dziedzinie specjalistami – goście docenią profesjonalizm i niepowtarzalny klimat jaki uda nam się stworzyć.

Niedocenianie konkurencji
Przed założeniem restauracji, lub wprowadzeniem radykalnych zmian w już istniejącej, warto bardzo dokładnie przyjrzeć się działaniom konkurencji. Ważne, aby znaleźć takie cechy, które odróżnią nas od innych podobnych do naszej restauracji (a takie z pewnością znajdziemy!). Świetny pomysł to już połowa sukcesu – ważne, aby zaprezentować go w taki sposób, aby przyciągnął klientów!

Słaba promocja
W dzisiejszych czasach nie możemy ignorować siły jaką ma Internet. I nie są to puste słowa! Jeśli nie mamy doświadczenia w prowadzeniu strony internetowej czy profilu w mediach społecznościowych, powinniśmy zasięgnąć pomocy specjalistów. Szczególnie, że obecnie przeważającą część rynku stanowi pokolenie Y – współcześni 20- i 30latkowie, którym smartfon z dostępem do Internetu towarzyszy nieprzerwanie przez cały dzień. Nie ma lepszej i skuteczniejszej promocji niż świetna opinia rozprzestrzeniająca się z dnia na dzień wśród społeczności internetowej. Dlaczego więc nie spróbować?

Brak indywidualnego podejścia do klienta
Pierwsze wrażenie często decyduje o tym, czy klient, który właśnie przekroczył próg naszej restauracji, stanie się jej stałym bywalcem. Klimat restauracji tworzy nie tylko wystrój, ale także – a być może przede wszystkim – obsługa. Im bardziej goście mają wrażenie, że są traktowani w szczególny sposób, tym lepiej i swobodniej będą czuć się w naszym lokalu. A o to przecież nam chodzi! Warto zatem zwrócić uwagę na dobór i odpowiednie traktowanie personelu – to on w dużej mierze odpowiada za sukces naszego biznesu. Kelner, który nie zna podstawowych rodzajów serwowanych win, lub znika na długi czas na zapleczu, nie jest dobrą wizytówką lokalu.

Niewłaściwe wykorzystanie potencjału restauracji
Sekretem sukcesu wielu znanych nam firm (nie tylko w dziedzinie gastronomii), jest umiejętność stworzenia wokół marki lojalnej społeczności. Jak to zrobić? Najważniejsze, aby skupić się na określeniu spójnego wizerunku – tak, aby nasza restauracja wyróżniała się na tle konkurencji , a goście kojarzyli ją z czymś więcej, niż tylko miejscem, do którego wpadają na lunch w przerwie od pracy. Być może warto zastanowić się nad zorganizowaniem cyklicznych warsztatów kulinarnych dla najmłodszych? A może wprowadzenie kart lojalnościowych dla stałych klientów, które zapewnią specjalne przywileje, byłoby dobrym pomysłem?

- Prowadzenie restauracji wymaga od właściciela dużego poświęcenia. Początki, to nie tylko inwestycja w wysokiej jakości sprzęt gastronomiczny, który umożliwi serwowanie idealnie przygotowanych potraw. Czasami zdarza się, ze po początkowych niepowodzeniach, restauracja zaczyna wyrabiać swoją pozycję na rynku. Może być również odwrotnie. Każdy początkujący restaurator powinien wziąć pod uwagę jak najwięcej możliwych scenariuszy, po to, aby potrafić zareagować zarówno w przypadku kryzysu, jak i niespodziewanego sukcesu. – komentuje Wojciech Wójcik z Multigastro.pl

Im lepiej poznamy potrzeby naszych klientów, tym łatwiej będzie nam na nie odpowiednio reagować. Zarządzanie restauracją to proces polegający na  ciągłej obserwacji i wsłuchiwaniu się w potrzeby klientów. Mimo, iż wymaga to dużej dawki cierpliwości i konsekwencji w działaniu, a przy tym dobrej intuicji, może przynieść mnóstwo satysfakcji!

Aleksandra Batko


Komentarze:

Jaki zbieg okoliczności! Dwa tygodnie temu zamawiałam u Was zmywarkę! ;) Świetny tekst, w swojej restauracji bardzo dużą wagę przywiązałam do obsługi klienta i póki co rewelacyjnie się to sprawdza. Każdy gość wychodzi zadowolony i dostajemy bardzo wiele pozytywnych opinii na temat naszego podejścia do klientów ;)


MarcelinaKr (dodano 2016-06-27, 12:52:15)

Można zrobić to prościej – 3 niezbędne narzędzia do prowadzenia biznesu gastronomicznego ...więcej»

Saszetki, sticki i mini słoiki – zalety produktów porcjowanych ...więcej»

Jak budować dobre relacje z klientami w branży gastronomicznej ...więcej»

Sommelier – zawód przyszłości? ...więcej»

Pięć lokali, które urzekną cię swoim świątecznym wystrojem ...więcej»

Materiał szkoleniowy dla gastronomii: Sztuka składania serwetek (VIDEO) ...więcej»

Test dla hotelarzy 8 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Polacy najchętniej spożywają Finlandia Vodka ...więcej»

Nowe menu Hiltona z systemem kolorowego kodowania ...więcej»

Poważnie myślisz o swojej karierze w hotelowej sprzedaży? Oto dziesięć rekomendacji ...więcej»

Te gofry są niesamowite mają charakter i swoją tradycje. Co...

2017-04-10, 09:41:19 ~Monika

Przecież IHG sprzedało Hiltonowi budynek gdzie mieści się...

2017-03-22, 14:59:51 ~Maciekk

Koneser i pomysł na Muzeum Polskiej Wódki to naprawdę...

2017-03-20, 20:39:44 ~mlody022

Bardzo potrzebna i słuszna inicjatywa:)

2017-03-16, 20:31:48 ~Hanna Burno

No dobrze, że wstawili okna i zrobili elewację. Jakoś to...

2017-03-15, 13:17:31 ~M

lepiej póżno niż wcale-myślenie ma przyszłość!

2017-02-07, 18:07:51 ~rympał

Byłem tam z żoną 04.01.2017 r , coś wspaniałego , długo nie...

2017-01-29, 14:05:23 ~pasek

Z przyjemnością czytam i podziwiam zmiany zachodzące na...

2017-01-25, 22:55:32 ~Student

Ten Hotel w Kościelisku zdecydowanie daje radę. Z czystym...

2016-12-28, 00:09:29 ~sin

stat4u

Copyright ©2015 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji