Piątek 26 Kwiecień 2024

redakcja@hotelinfo24.pl | Reklama w serwisie

Strona główna » Baza wiedzy i testy » Dyskretny urok. Rynek aparthoteli w Polsce

Artykuły serwisu


Dyskretny urok. Rynek aparthoteli w Polsce


Dodano: 2006-11-11

Drukuj


Aparthotele to w Polsce nadal słabo rozwinięty segment rynku, choć nowe obiekty cieszą się sporym powodzeniem.

Próby analizy polskiego rynku aparthoteli napotykają na spore problemy – nie istnieją rodzime definicje tego typu usług, szczegółowymi danymi statystycznymi nie dysponują nawet firmy i instytucje zajmujące się badaniami branży hotelowej, w tym Polskie Zrzeszenie Hoteli oraz wiodące firmy konsultingowe (np. Colliers International, Jones Lang LaSalle czy HVS International). Informacje na temat skali zjawiska i tendencji rynkowych opierają się zatem na danych dostarczanych przez sieci hotelowe i prasę branżową.

W Polsce do kategorii aparthoteli (lub „hoteli na wydłużony pobyt” czy „extended-stay hotels”) zalicza się zarówno wolnostojące ekskluzywne rezydencje, jak i zespoły apartamentów tworzone przy istniejących hotelach, a także pojedyncze mieszkania w blokach czy kamienicach, których zarządcy oferują dodatkowe usługi (np. pranie, sprzątanie czy robienie zakupów). W języku potocznym hotele na wydłużony pobyt są określane często mianem „apartamentowcow” lub „rezydencji”, choć według niektórych hotelarzy nazwy te mogą wprowadzać w błąd i powinny być stosowane tylko w odniesieniu do budynków mieszkalnych o wysokim standardzie, w których lokale są przeznaczone wyłącznie na sprzedaż, a nie na wynajem.



Klientami polskich aparthoteli są najczęściej obcokrajowcy, przedstawiciele firm działających w Polsce, zdarzają się także dyplomaci lub zamożni turyści. – Często są to osoby z zagranicy, które właśnie kupują dom w Polsce. Wybór oferty i załatwianie formalności zajmuje im średnio 4-6 tygodni, podczas których muszą gdzieś mieszkać – mówi Tomasz Karwacki, dyrektor marketingu hotelu Hyatt Regency.

Między Bugiem a Odrą

Eksperci ostrożnie szacują, że obecnie w kraju działa od 10 do 20 aparthoteli. – Rynek ten jest na razie tak niewielki, że – z punktu widzenia statystyki – nie ma potrzeby kategoryzacji – mówi Tomasz Dziedzic z Instytutu Turystyki, państwowej instytucji zajmującej się kompleksowym badaniem rynku hotelowego. Z kolei Robert Woliński, ekspert rynku hotelowego i właściciel portalu ehotelarz.com, uważa, iż aparthotele same rzadko zabiegają o kategoryzację, bo tak naprawdę nie jest to im potrzebne, a czasem mogłoby być wręcz krzywdzące. Określająca standard liczba gwiazdek jest ściśle uzależniona m.in. od włączenia do oferty usług, których aparthotele – z definicji – nie świadczą. Poza tym nie wszystkie aparthotele mogą być w ogóle uznane za hotele – definicja przyjęta przez Główny Urząd Statystyczny zakłada m.in., że są to obiekty oferujące usługi gastronomiczne (a tych często nie ma w hotelach na przedłużony pobyt) i posiadające w większości pokoje jedno i dwuosobowe.

Nad Środkową Wisłą

Pierwsze rezydencje na wynajem przy hotelach powstały w hotelu InterContinental w 2003 roku. Część Residence Suits, zlokalizowana na najwyższych piętrach obiektu mieszczącego się przy ul. Emilii Plater, dysponuje 75 apartamentami o powierzchni od 38 do 86 mkw., które można wynająć na minimum 14 dni. Miesięczny koszt wynajmu to 2,4-4,8 tys. euro w zależności od powierzchni. Jednym z sześciu apartamentowcow, znajdujących się w portfelu grupy Orco MaMaison, jest działająca od ośmiu miesięcy Residence Diana przy ul. Chmielnej. Pozostałe rezydencje mieszczą się w Pradze, Budapeszcie i Bratysławie, a kolejny aparthotel grupy ze 100 apartamentami powstaje obecnie w Moskwie. Warszawski kompleks mieści się w zrekonstruowanej XIX-wiecznej kamienicy i oferuje – oprócz 46 apartamentów o powierzchni od 45 do 105 mkw. – także 1,5 tys. mkw. powierzchni biurowej. – Przy krótkich pobytach, od 1 do 7 dni, ceny wahają się od 120 do 375 euro w zależności od standardu. Stawka wyjściowa wynajmu lokalu biurowego to 20 euro za mkw. – mówi Agnieszka Tucharz, general manger w Residence Diana. Przy dłuższych pobytach ceny można negocjować. W podobnej stylistyce stworzono najnowszy warszawski aparthotel Residence 1898, oddany do użytku w październiku 2005 roku przy ul. Marszałkowskiej. Niektóre z 24 apartamentów (o powierzchni 50-78 mkw.) można łączyć, dzięki czemu zyskuje się jeszcze większe rezydencje. – Minimalny okres najmu to miesiąc, ale najczęściej podpisujemy kontrakty na rok – informuje Alicja Beczek, manager Residence 1898. Mimo faktu, że zjawisko aparthoteli jest w Polsce stosunkowo nowe, niektóre obiekty zdążyły się już zestarzeć. W połowie lutego firma Holland Park Apartments za pośrednictwem angielskiej firmy Keen Property Partners kupiła od ING Real Estate zespół dwóch apartamentowców Holland Park, położony u zbiegu ul. Książęcej i pl. Trzech Krzyży. W Holland Parku można zamieszkać już za 2,2-2,3 tys. euro miesięcznie, a obłożenie sięga 60 proc. Choć chętnych nie brakuje, nowy właściciel nie spieszy się z komercjalizacją pozostałej części. – W tym miesiącu rozpoczynamy kapitalny remont wszystkich apartamentów – zapowiada Maria Młynarska, residence manager Holland Parku. Wymianie ulegną pokrycia podłóg i ścian oraz niektóre elementy wyposażenia, zmodernizowany zostanie także układ pomieszczeń. Inwestycja za 2,5 mln euro będzie prowadzona etapami (by nie zakłócać spokoju mieszkańcom) i potrwa łącznie ok. 2 lat. W tym roku nowe oblicze zyska 20 z 64 apartamentów.

Nad Gorną Wisłą

Innego rodzaju aparthotelem jest Mały Kraków w Krakowie. Jest to zespół 32 mieszkań, z których 17 jest rozrzuconych po mieście, a 15 skupia się w jednym budynku. – Zaczęło się od jednego mieszkania, które było za duże, by np. wynająć je studentom, więc zaadaptowaliśmy je na apartament – mówi właściciel Małego Krakowa, Grzegorz Turnau. Sieć jest nastawiona głównie na turystów, więc najdłuższe pobyty nie przekraczają miesiąca. Poza sezonem obłożenie wynosi 35-40 proc., co – według właściciela – wystarcza jedynie na pokrycie kosztów utrzymania obiektów, natomiast podczas wakacji apartamenty są wynajęte prawie w całości. Także w tym przypadku cena pobytu jest uzależniona od standardu pomieszczeń, długości pobytu i pory roku – nocleg od października do marca kosztuje nawet 26 zł, zaś doba między czerwcem a wrześniem – 145 zł.

Przypływ czy odpływ?

Na jakich klientów mogą liczyć operatorzy aparthoteli? Według Marii Młynarskiej z Holland Parku będą to obcokrajowcy, którzy napływają do Polski razem z zachodnimi firmami. – Ci cudzoziemcy korzystali z takich usług w innych krajach i są przyzwyczajeni do wysokiego standardu. Poza tym ze względów formalnych korporacjom łatwiej jest wynająć apartament, niż mieszkanie od osoby prywatnej, choć ta druga możliwość jest zazwyczaj tańsza – zapewnia Maria Młynarska. Czynnikiem korzystnym dla operatorów aparthoteli mogą stać się też ciągle rosnące koszty transportu (a więc i podróży służbowych), które zmuszają delegowanych pracowników do dłuższych pobytów. Oprócz wyższych dochodów zapewnia to hotelom także większą odporność na sezonowe (i tygodniowe) wahania popytu. Nie bez znaczenia są niższe koszty operacyjne aparthoteli – mniejsze powierzchnie wspólne, niższa częstotliwość sprzątania, stosunkowo nieduża rotacja gości, mniejsza liczba pracowników potrzebna do obsługi.

**************************


Nie będzie tak wspaniale

Alex Kloszewski, szef Departamentu Hotelowego w firmie Colliers International: – Żadna z sieci hotelowych nie planuje otwarcia wielu tego typu obiektów w Polsce. Pojedyncze inwestycje potwierdzają tezę, że to młody rynek i inwestorzy wciąż podchodzą doń nieufnie, obserwując na razie rozwój sytuacji. Trudno spodziewać się ożywienia w tej branży w ciągu najbliższych 2-3 lat. Za obiecujące rynki Alex Kloszewski uznaje Wrocław i Kraków – miasta te przeżywają boom inwestycyjny, więc mogą się spodziewać najazdu zagranicznych managerow. Polscy operatorzy na razie nie liczą na zwiększenie udziału rodaków w liczbie gości. Mobilność Polaków (turystyczna, służbowa czy też np. związana ze zmianą miejsca pracy) jest nadal stosunkowo nieduża, poza tym przeszkodą nie do pokonania wydaje się niekorzystna relacja cen i poziomu zarobków – wciąż niewielu Polaków decyduje się wynająć hotel prywatnie, np. na czas przeprowadzki, remontu własnego mieszkania czy wizyty u rodziny.

***************************


Za Atlantykiem

Pierwszy aparthotel na świecie został otwarty w USA w mieście Wichita przez lokalnego dewelopera Jacka DeBoer. Wybudowany przez niego w 1974 roku Residence Inn był kompleksem apartamentów przeznaczonych na krótkoterminowy wynajem. Z czasem obsługa zaczęła oferować klientom usługi typowo hotelowe, jak pranie czy sprzątanie. Połączenie cech hotelu i apartamentowca cieszyło się tak dużym powodzeniem, że po blisko 15 latach siec rozrosła się do ponad 100 takich obiektów. Według danych amerykańskiej korporacji konsultingowej The Highland Group, obecnie aparthotele w USA oferują ponad 220 tys. pokoi (ponad 5 proc. rynku hotelowego w tym kraju), które notują obłożenie na poziomie 74 proc. (o 10 proc. więcej, niż ogół hoteli).

***************************


Aparthotele
- połączenie hotelu apartamentowego (all-suite) z hotelem z ograniczoną obsługą (limited service), oferujące serwis dostosowany do osobistych wymagań gości

Grupa docelowa aparthoteli:
- klienci, którzy musza pozostać w hotelu przez minimum 5 kolejnych nocy
- osoby podróżujące w celach służbowych (75-90 proc.)

Tomasz Cudowski 


© Copyright Tomasz Cudowski, Eurobuild Poland
Reprint artykułu przez ehotelarz.com za zgodą autora.

Tomasz Cudowski - zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Eurobuild Poland”, odpowiedzialny m.in. za dział poświęcony zarządzaniu nieruchomościami. Wcześniej redaktor naczelny miesięcznika „The Manager - Facility & Property” oraz dyrektor działu komunikacji biznesowej BROG Media Biznesu, wydawcy periodyków b2b, m.in. „Świat Hoteli”, „Supermarket Polska” i „Shopping Center Forum”. Absolwent wydziału neofilologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, związany z mediami od 17 lat (w tym radio Eska, radio Zet, miesięcznik Sukces, telewizja Astercity). Wykładowca przedmiotu „warsztaty prasowe” na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Zainteresowanych tematyką hoteli na wydłużony pobyt odsyłamy do artykułu:
Nowa koncepcja produktu w hotelarstwie – ''hotele na wydłużony pobyt'' - Robert Woliński


Komentarze:

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test dla hotelarzy 11 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Testa dla hotelarzy 10 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test 3 - Technik obsługi turystycznej ...więcej»

Test dla hotelarzy 9 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Standardowe procedury check in i check out w hotelu ...więcej»

Pokój hotelowy - definicja, rodzaje, wyposażenie ...więcej»

Czym jest usługa hotelarska? ...więcej»

Test dla hotelarzy 12 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Test dla hotelarzy 8 - Technik hotelarstwa ...więcej»

Piękny Pałac, odremontowany i zaadoptowany na...

2018-06-08, 23:45:01 ~Zbigniew Hanke

Też jak jadę na rower to biorę dużą butelkę cisowianki,...

2018-05-15, 12:57:50 ~Agata

Fajnie, że Koneser będzie miał taką bogatą ofertę...

2018-03-24, 18:12:35 ~Karolina

"Prawdopodobnie" ... z tego co widziałem to Golden Tulip...

2018-03-06, 10:02:29 ~Paul VD

Warszawa a szczególnie Praga potrzebowała inwestycji...

2018-02-19, 19:49:28 ~klara

Świetna inicjatywa, podpisuję się obiema rękami. Dzieci...

2018-01-24, 16:51:44 ~anita

Jakie blisko 700 000 skoro nawet nie było pół miliona...

2018-01-16, 13:49:40 ~Brzeski

Koneser dla mieszkańców Pragi i nie tylko to wielka...

2018-01-14, 15:14:12 ~smakosz

Więcej o Dolinie Psarki można znaleźć na...

2018-01-09, 19:03:15 ~Michał

Copyright ©2008-2018 Hotelinfo24.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

O PORTALU | REGULAMIN SERWISU | REKLAMA W PORTALU  | KONTAKT

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgode na używanie cookie.  Więcej informacji